Polonyada Üniversite ve Yükselen Değer Polonya

Polonyada üniversite eğitimi hakkında bilgiler vermeden önce genel olarak sisteme bir göz atalım.polonyada universite

Genel olarak yurtdışında üniversite eğitimi dendiğinde hemen aklımıza  İngiltere ya da Amerika gibi ülkeler gelir. Bu ülkelerdeki eğitimin en kaliteli eğitim olduğunu düşünürüz. Fakat Orta Avrupa’da hem eğitim olarak hem de yaşam kalitesi olarak yükselen bir ülke var, Polonya.

Avrupa Birliği üyesi bir ülke olan Polonya’da üniversite okumak, sürekli gelişen ekonomik yapı da burayı cazip hale getirmektedir. Ayrıca eğitim sisteminin kalitesi ve yaşam masraflarının uygunluğu, Polonya’nın diğer ülkelerdeki öğrenciler tarafından tercih sebebi olmasını her geçen gün arttırmakta. Ayrıca konuşulan resmi dili Lehçe olmasına rağmen ülkedeki pek çok üniversite İngilizce eğitim vermektedir. Mühendislikten tıpa, 3D animasyondan uluslar arası işletmeye varıncaya kadar hemen her bölümde İngilizce eğitim vermesi popülerliğini daha da arttırmaktadır.

Polonyada Üniversite Eğitimi ve Sistemi

Polonyada üniversite okumak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Herhangi bir sınav koşulu aranmadan lise transkriptinizle başvurulan bölümlerde ve üniversitelerde dikkat edilen nokta sizin lise hayatınız boyunca almış olduğunuz derslerin başarı durumudur. Başarı oranınızla kabul olma oranınız bu doğrultuda artmaktadır. Eğitim süresi 3 yıl, bazı mühendisliklerde 4 yıl olarak sunulmaktadır. İlk 1000’de yer alan 9 üniversitesinin bulunması nedeniyle de YÖK’ün denklik koşulunu sağlamak daha kolaylaşmaktadır. Bunun dışında Polonya’da üniversiteye kabul olmanızda sizden istenecek olan seçtiğiniz eğitim dilindeki (Lehçe & İngilizce) yeterliliğiniz olacaktır. Bunu sağlamak için İELTS veya TOEFL sınavlarından geçerli bir dereceye sahip olmanız yetecektir.

Polonyada Üniversite Eğitim Ücretleri Ve Yaşam Masrafları

Polonya’da üniversite okumanın maliyetlerine de göz atalım. Üniversite fiyatları Türkiye’deki özel üniversitelerde alacağınız eğitim fiyatlarına yakın hatta bazı bölümlerde fiyatlar Türkiye’deki fiyatların altındadır. Yaşam masraflarına gelecek olursak ülkede yaşamak diğer ülkelere kıyasla çok uygun ve ucuzdur. AB üyesi olmasına rağmen ülkede Euro yerine Polonya’nın para birimi Zloti kullanılmaktadır. Bu nedenle hem Zloty’nin Euro karşısında değeri hem de yaşam masraflarının ucuzluğu bakımından Polonya’da üniversite okumanın giderleri Türkiye’ye çok yakındır. Ayrıca üniversite hayatın boyunca sahip olacağın haftalık 20 saat çalışma izninle bu masraflarını daha da aşağıya çekebilme şansın olacak.

Neden Polonya’da Eğitim?

Eğitimin kalitesi, eğitim ücretlerinin ve yaşam masraflarının ucuzluğu, kabul koşullarının uygunluğu ile de iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Türkiye’ye yakınlığı, pek çok farklı milletten öğrencilerin gelmesiyle ortaya çıkan kozmopolit ortamı da oldukça caziptir. AB’ye üye bir Shengen ülkesi olması sayesinde hem tüm Avrupa’yı gezip görmek için idealdir. Ve daha birçok nedenden dolayı Polonya’da üniversite okumak hem eğitimin hem de hayatın için alacağın dönüm noktası kararlardan birisidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında Üniversite ve Lise başlıklı makalemizde Yurtdışında Lise ve Yurtdışında Üniversite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir