Yurtdışında Lise Okumakla İlgili Merak Edilenler

yurtdisinda lise okumakYurtdışında lise okumak günümüzde giderek artan talep görmektedir. Lise değişim programı olarak da adlandırılan bu programlara katılan öğrenciler ister bir dönem, ister bir sene, isterlerse de lisenin tamamını  yurtdışında okuyabilmektedirler. Meb denkliği olan bu programlarda öğrencinin kredili ders seçmesi ve geçer not alması en temel kriterlerdir. Yurtdışında lise programları Amerikada lise, Kanadada lise ve İngilterede lise olarak anadili İngilizce olan 3 bilinen ülkede yaygın olarak görünmektedir.

Amerikada lise okumak isteyen öğrenciler gitmeden önce İngilizce yeterliliklerini bir sınav skoru ile belgelemek durumundadır. Amerikada lise okuyan öğrenciler Amerika’daki üniversitelere rahatlıkla geçiş yapmaktadır.

Kanadada lise günümüzde en çok tercih edilen programlardan biridir. Gerek maliyet açısından, gerekse ülkenin refah seviyesi açısından oldukça talep görmektedir. Kanada devlet liseleri ve kanada özel liseleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Öğrenciler ister Kanada devlet liselerinde ister Kanada özel liselerinde eğitim almaktadır.

İngiltere lise eğitim sistemi biraz daha farklıdır. İngiltere üniversitelerine hazırlayan bir eğitim sistemi vardır. İlk iki yıl GCSE eğitimi, sonraki iki yıl A-Level eğitimi şeklinde ilerlemektedir.

Yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilere

Yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilere eğitim döneminin 6-8 ay öncesinden başvuru yapmaları tavsiye edilir. Çünkü yurtdışındaki liselerde başvurular çok erken kapanmakta ve öğrencilerin tercih ettikleri liselerde kontenjan sorunu yaşanabilmektedir.

Yurtdışında lise okurken öğrenciler ister aile yanında kalabilir, isterlerse de okulların yurtlarında konaklayabilmektedirler. Konaklama türleri liselere göre değişmektedir. Detaylı bilgi yurtdışı eğitim danışmanlarımız tarafından aktarılacaktır.

Yurtdışında lise değişim programları

Yurtdışında lise değişim programları tamamen ücretli programlar olup, ücretler ülkelere, okullara ve konaklama türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde en uygun bütçeli olarak kanadada lise programları karşımıza çıkmaktadır. Kanada devlet liselerinde öğrenci eğitimini altı aydan 4 yıla kadar yapabilmekte ve bu da daha uygun bütçeli programlar olarak bilinmektedir.

Tüm bu sebeplerle yurtdışında lise eğitimi almak isteyen ya da lise değişim programlarına katılmak isteyen öğrenciler eğitime başlamak istedikleri dönemden en az bir dönem önce başvuruda bulunmalıdır. Okul kabulleri ve vize işlemleri hakkında bilgi almak için bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Dil Okulları Tercihleri başlıklı makalemizde Amerika Lise ve Kanadada Lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir