Yurtdışında Üniversite Eğitimi

yurtdisinda universite egitimi

Yurtdışında üniversite eğitimi, hayatımız boyunca aldığımız tüm eğitimler içinde en önemli eğitim basamağı. Tabi iş hayatımızı ve sosyal yaşamımızı etkilemesi de işin içine girince daha da önemli hale geliyor. Bu yüzden ve ülkemizin durumu göz önüne alındığında yurtdışında üniversite eğitimi almak gibi bir seçenek ortaya çıkıyor. Biz de şimdi bu yazımızda yurtdışında üniversite eğitimini nerede, nasıl alacağımıza karar verirken; nelere dikkat etmeliyiz onlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle kendimizi tanımak ve tam olarak ne istediğimizi bilmek başarılı olmamız için en önemli nokta. Seçtiğimiz üniversitenin de yeterli imkânlara sahip olması başka önemli bir etken.  Türkiye’deki üniversiteleri incelediğimizde gerçekten kaliteli bir eğitim alabileceğimiz üniversite sayısı çok az. Mezun olduktan sonra ise, işe alınabilmemiz için diğer mezunlardan farklı şeyler sunabilmemiz gerekiyor. Burada ise devreye yurtdışında üniversite okumak giriyor.  Yurtdışında üniversite eğitimi alıp oradan mezun olmak da bizi avantajlı hale getiriyor.

Neden Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almalıyım?

Öncelikle tüm dünya ülkelerin tanıdığı bir üniversiteden mezun olacak ve yabancı bir dilde eğitim alarak, o dili öğreneceksiniz. Farklı kültürleri,  insanları tanıyacak, çok farklı deneyimler edinecek ve bu deneyimleri hayatınıza yön verirken kullanacaksınız. Bunların yanında istediğiniz kriterlere göre birlikte seçeceğimiz okulun da eğitim kalitesi Türkiye’de seçeceğiniz üniversitenin kalitesinden daha iyi olacak. Bu da hem vermiş olduğu eğitimin kalitesinin, hem de sunduğu olanakların Türkiye’de alacağınız üniversite eğitiminden daha iyi olması anlamına geliyor.

Birlikte seçmiş olduğumuz yurtdışındaki üniversiteden almış olduğun diplomayla gitmiş olduğun ülkede staj yapma ve çalışma fırsatı da elde ediyorsun. Bu da öğrendiklerini geliştirmen ve CV’ne yazabileceğin olaylar ve referanslar anlamına geliyor.

Türkiye’ye döndüğünde ise sahip olduğun diploma, yabancı dil ve diğer referanslar sayesinde iş hayatınla ilgili seçimi yönlendirmen daha kolay olacaktır. Sahip olduğun deneyimler ve eğitimin kalitesi işverenin karşısında dikkat çekmeni sağlayacaktır.

Bunların dışında yurtdışına gitmek, farklı yerler görmek, yurtdışında eğitim almak gibi kişisel gelişime katkı sağlayan durumlar küçük yaşlardan itibaren yapılması gereken aktivitelerdir. Fakat yeterli zaman ve maddi imkânınız yoksa gidebileceğiniz en iyi zaman üniversite eğitimi içindir. Çünkü hem hayatımız için önemli kararları verdiğimiz/ verebileceğimiz zaman, hem tek başımıza yardım almadan ayakta kalabileceğimiz zaman; hem de iş hayatına atılmada son adım olduğu için işverenler açısından farklılık sağlayabileceğimiz en iyi zamandır yurtdışında üniversite eğitimi almak.

Hangi Ülkelerde Üniversite Eğitimi Alabilirsin?

Yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğin Amerika’dadan Avusturalya’ya; Polonya’dan Kanada’ya, İngiltere’ye kadar  pek çok ülke bulunmaktadır. Önemli olan nokta senin kendini tanıman ve bizimle birlikte yurtdışında üniversite eğitimini seçerken ne istediğini, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını bilip, tam olarak ifade etmen. Biz de danışmanlık şirketi olarak sana en uygun ülkeyi, eyaleti, üniversiteyi seçme konusunda elimizden geleni yaparak seni bu süreçte yönlendirmeye çalışacağız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Polonyada Üniversite ve Yükselen Değer Polonya başlıklı makalemizde polonyada master, polonyada üniversite ve polonyada üniversite okumak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir