Yurtdışında Üniversite Okumak için Birçok Neden

Yurtdışında üniversite okuma fikri artık hayal olmaktan çıktı. Eskiden sadece maddi durumu yüksek olan ailelerin tercihi olan yurtdışında üniversite fikri artık hemen hemen herkesin gidip eğitim alabileceği bir hal aldı. Maddi durumunuz çok iyi olmasa bile hem okuyabileceğiniz hem de çalışabileceğiniz bir sürü olanak karşınıza çıkıyor.

Bunun için meslek sahibi olmak yada tecrübe sahibi olmak da gerekmiyor. İster garson olarak, ister bir fast food restaurantında, isterseniz kalacağınız evin çocuklarına bakıcılık yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Şimdi yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğiniz birkaç üniversiteyi ülke bazında hep birlikte inceleyelim.

1. POLONYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK: Polonya Cumhuriyeti hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Polonya Cumhuriyeti Avrupa’nın dokuzuncu, dünyanın da altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Kullandıkları dil Lehçedir. Nüfus sıralamasında dünyada otuz üçüncü sıradadır. Polonya üniversite eğitimi almak için çok uygundur. Gerek ekonomik olması gerekse eğitim düzeyinin yüksek olmasının tercih edilmesi için Polonya üniversiteleri ilk sıralarda yer alıyor. Polonya üniversite eğitimi olarak İngilizce dilini kullanmaktadır. Çünkü Polonya üniversiteleri bünyesinde birçok ülkeden öğrenci barındırmaktadır. Dünya da kabul görmüş en çok kullanılan ortak dil ise İngilizcedir. Polonya üniversite eğitimi olarak işletme, mühendislik, eczacılık, tıp gibi alanlar da en iyi eğitimlerden birini almanız mümkündür. Polonya üniversiteleri de YÖK denkliği olan üniversiteler yer almaktadır.

2. İNGİLTERE’ DE ÜNİVERSİTE OKUMAK: İngiltere Birleşik Krallıkla yönetilmektedir. Resmi dili dünya’da ortak dil olarak kullanılan İngilizcedir. İngiltere’de üniversite eğitimi almak 3 yıldır. Ülkemizde 4 yıllık olan lisans eğitimini İngiltere’de üniversite eğitimi alarak 1 sene kaybınızı otomatikman ortadan kaldırmış olursunuz. Bu da demek oluyor ki iş hayatınıza 1 sene erken başlayacaksınız. Yine İngiltere’de üniversite eğitimi almak için üniversite sınavına girmenize gerek yok, liseden mezun olmanız burada eğitim almanız için gerekli bu şekilde istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.
İngiltere’deki üniversitelerde verilen eğitim köklü ve kalite olarak dünyada çokça tercih edilmektedir. Yine buradaki tüm üniversitelerin ülkemizde YÖK denkliği olan üniversiteler arasında yer alması da avantajlarındandır. Diğer en büyük avantajınız ise İngilizce seviyenizin çok yüksek olması buda sizi iş hayatınızdaki kariyeriniz açısından yükseltecektir. Eğitim süreniz boyunca burada da hem çalışıp hem okuyabilirsiniz. Bunun için birçok alternatif bulunmakta.

3. AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK: Amerika resmi dil olarak Amerikan İngilizcesini kullanılmaktadır. Amerika’da üniversite okumak için herhangi bir liseden mezun olmanız yeterlidir. Yine lisedeki okuduğunuz bölüm ne olursa olsun Amerika’da istediğiniz bölümde istediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak vizyonunuza ve misyonunuza birçok bakış açısı kazandıracaktır. Çünkü buradan alacağınız kalitesi yüksek eğitim ile Türkiye ‘de birçok firmayı peşinizden sürükleyeceksiniz. Ülkemizde Amerika’daki tüm üniversitelerin YÖK denkliği olan üniversiteler arasında olması yine artı bir yönüdür. Amerika’da da hem eğitimizi alıp hem de para kazanabilirsiniz.

4. KANADA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK: Kanada’nın iki resmi dili vardır. Bunlar İngilizce ve Fransızcadır. Kanada Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi seçilmiştir. Kanada’da eğitim veren üniversitelerin birçoğu devlet üniversitesidir ve eğitim standartları devlet tarafından denetlenmektedir. Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’den herhangi bir lisenin herhangi bir bölümünden mezun olmanız yeterli olacaktır.
Yine Ülkemizde Kanada’nın tüm üniversitelerinin YÖK denkliği olan üniversitelerden olması Kanada’yı tercih etmenizde önemli rol oynayacaktır. Diplomanızın tüm ülkeler arasında kabul görmesi de çok gurur verici bir durum olsa gerek. Çok önemli bir diğer nokta ise Kanada’da üniversite eğitimi almanın Amerika ve İngiltere’ye göre daha ucuz olmasıdır. Kanada’da eğitim alırken iki dil öğrenme şansınız yüksek çünkü yukarıda da belirttiğim gibi ülkede hem İngilizce hem Fransızca kullanılıyor. Kanada’daki üniversitelerde öğrencilerin part-time çalışma izni de verilmektedir.

5. MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK: Macaristan’ın resmi dili Macarcadır. Macaristan’ın ülkemize uzaklığı 2 saattir. Yakın olmasından ve ekonomik olarak uygun olmasından dolayı da çok tercih edilmektedir. Macaristan üniversiteleri eğitim almak isteyen gençler için sadece herhangi bir liseden lise diplomasına ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir. Macaristan’da eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır buna ek olarak da halkın çoğu Macarca kullanılmaktadır. Bu iki dili de Macaristan’da eğitim alırken öğrenebilirsiniz. Macaristan üniversiteleri lisans eğitimi süresini 3 yıl olarak belirlemiştir. Macaristan üniversiteleri birçok eğitime yer vermektedir ama tıp eğitimi dünya çapında ün yapmıştır. Macaristan’da eğitim alırken Türk kültüründen izlerde bulacaksınız çünkü Osmanlının bu ülkede 150 yıllık bir geçmişi vardır.
Yurtdışı üniversite eğitim programları hakkında kısa bilgiler vermiş bulunuyorum. Hangi ülkeyi seçerseniz seçin yurtdışı üniversite hayallerinizi gerçekleştirin. Çünkü yurtdışı üniversite eğitim, kültür, dil ve hiç tanımadığınız bir ülkede hiç tanımadığınız insanların size kazandırdığı özgüven ile eğitim yaşamınıza çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir