ALMANYA

Yüzlerce seçeneğin yanı sıra, özellikle mühendislik alanında üniversite eğitimi almayı düşünüyorsan, eğitim ve yaşam koşulları açısından, Almanya’yı tercih edebilirsin.

(ÖRNEĞİN YGS-LYS sınavları sonrasında aldığın puan ve sıralamana göre tercihini yapıp, Ege Üniversitesi İşletme bölümünde eğitim alabileceğine dair bir belge aldıktan sonra, okula kayıt yaptırmadan Almanya'da işletme eğitimi almak istediğin bir üniversiteye başvurabilirsin.)

Ama öncesinde, üniversite ve eğitim sistemi bakımından diğer ülkelerden farklı olan Almanya hakkında, biraz daha bilgi edinebilirsin.

Böylece Türkiye’ye döndüğünde, YÖK denkliği konusunda oluşabilecek problemlerin de önüne geçebilirsin.

Bilmen gereken ilk şey, Almanya’da lisans ve yüksek lisans için eğitim dilinin Almanca olduğudur.

Ancak Almanya’da master eğitimi almayı düşünüyorsan, herhangi bir sınava gerek kalmadan, 4 yıllık üniversite diploman ve gereken seviyede Almanca ile istediğin üniversiteye başvuruda bulunabilirsin.

Eğer Almanca biliyorsan, dil seviyeni bir "TestDaF" sınavıyla belirtebilir; bilmiyorsan da farklı seçenekleri değerlendirebilirsin.

Lisans ya da yüksek lisans için gereken koşulları yerine getirdikten sonra ise, Almanya’nın harika eğitim olanaklarından yararlanabilirsin.

Almanya'daki bazı üniversiteler seni az seviyede Almanca ile kabul edebilirken, bazıları ileri seviyede Almanca bilmen şartını koşabilirler.

Genellikle devlet denetiminde olan üniversitelerde, az miktardaki harç bedeliyle, çok hesaplı bir eğitim alabilirsin.

Bu durumda ilk seçenek olarak, az seviyede Almanca ile hazırlık sınıfına kabul edilebileceğin bir üniversiteyi tercih edebilir;

Eğitim gördüğün alandan memnun kalmadıysan, aynı fakülte içinde farklı bir bölüme, hatta farklı bir üniversiteye geçiş yapabilirsin.

İkinci seçenek olarak, hazırlık sınıfı olmasa da, Euroasia ya da D.I.D. gibi, anlaşmalı olduğu dil okullarında hazırlık eğitimi alabileceğin üniversiteleri seçebilir;

Ayrıca üniversite eğitimini 3 yılda, master eğitimini ise 2 yılda tamamlayarak, hem zamandan hem de eğitim bütçenden fazlasıyla tasarruf edebilirsin.

Üçüncü seçenek olarak da, az seviyede Almanca ile seni hazırlık sınıfına kabul edebilen herhangi bir üniversiteye kaydolup, bir yıl Almanca hazırlık eğitimin sonrasında, hayalini kurduğun ya da yaşamak istediğin şehirde bulunan üniversiteye geçiş yapabilirsin.

Ve Avrupa Birliği üyesi Almanya’da üniversite eğitimi alarak, Türkiye ile birlikte onlarca ülkede geçerli bir diplomaya sahip olabilirsin.

Yeterli seviyede Almanca bilmenin dışında, Almanya’da bir üniversiteye başvurabilmen için, öncelikle Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girip, yine Türkiye'deki bir üniversiteden kabul almış olman gerekir.

Tercih edebileceğin onlarca üniversite, kabul koşulları, eğitim giderleri ve konaklama seçenekleri konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsan hemen bize ulaşabilirsin...

Almanya Üniversiteleri
Diğer Ülkeler