AMERİKA

Lise eğitiminin tamamını Amerika’da alarak Türkiye ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde üniversiteye sınavsız ve etkileyici bir giriş yapabilirsin...

Amerika’daki özel liselerden birinde eğitim almayı düşünüyorsan, kendin tercih edebileceğin bir okulda, istediğin sürece eğitim alabilirsin. 

Eğer tercihin Amerika olacaksa, devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki farklı sistem içinden, gelecek hedeflerine ve bütçene uygun olanı seçebilirsin.

Ayrıca okul seçimini, yeteneklerine ya da üniversitede eğitim görmeyi düşündüğün alana göre de yapabilirsin. 

Amerika’daki devlet liselerinden birinde okumayı düşünüyorsan, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilir sonrasında bir özel liseye geçiş yapabilirsin. 

Eğer İngilizce seviyen lise eğitimin için yeterli değilse, İngilizce hazırlık eğitimi görebilir ya da eğitimin sırasında İngilizceni geliştirebileceğin derslere katılabilirsin.

Okul seçimini ise eyaletlere göre yapabilirsin. Okumak isteyeceğin 3 okulu seçerek, bunların içinden Türkiye’deki not ortalamana ve yeteneklerine uygun olan okula, devlet tarafından yerleştirilebilirsin.

Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna  yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilir ya da yurt imkanı sunan özel liseleri tercih edebilirsin. 

Eğer mezuniyetini Amerika’da gerçekleştirmeyi düşünüyorsan, bu en fazla 1 yıllık süreyi son senende değerlendirebilirsin. 

15-18 yaşları arasında, gereken seviyede İngilizce ve not ortalamasına sahip bir lise öğrencisiysen, Amerika’da eğitim hayalini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin.

Ancak lise eğitiminin tamamını Amerika’da almayı düşünüyorsan, bir seneni devlet lisesinde, kalanını da bir özel lisede geçirerek, eğitim bütçeni daha hesaplı kullanabilirsin.

Eğitim alabileceğin yüzlerce Amerikan lisesi için birkaç örneği aşağıda bulabilirsin...

Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna çok yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilirsin. 

Amerika Lise
Diğer Ülkeler