Yüksek lisans/master eğitimin için Kanada’yı ziyaret etmeyi planlıyorsan, bu yazı ile aklındaki birçok soruyu cevaplayabilirsin.

Öncelikle, yüksek kalitede eğitim alabilmek için, Kanada üniversitelerini tercih edebilirsin.

Çünkü Kanada üniversitelerindeki yüksek lisans/master eğitim programları, araştırma odaklıdır.

Yani teorinin yanı sıra, uygulama ağırlıklı, etkin bir eğitim görebilirsin.

Eğer araştırma ya da tez temelli bir yüksek lisans eğitimi sırasında zorlanacağını düşünüyorsan, farklı ülkelere de yönelebilirsin.

(Kanada’da tezsiz yüksek lisans / master eğitimi alabileceğin bölümler ve üniversiteler de bulabilir, ancak bu bölümlerde daha yüksek bir ücretle eğitim alabilirsin.)

Ayrıca Kanada üniversitelerindeki birçok yüksek lisans / master programında, eğitim aldığın alana yönelik ücretli veya ücretsiz staj, ya da çeşitli projelerde çalışabilme imkanı da bulabilirsin.

Eğitim hayatının dışında kalan alanlar için Kanada’yı değerlendirecek olursak, bu ülkede harika zaman geçirebilirsin.

Birleşmiş Milletler değerlendirmesine göre, dünyanın en yaşanılır ülkelerinden biri olan Kanada’da, öncelikle kendini güvende hissedebilirsin.

Yüksek lisans/ master eğitimin süresince kalacağın bu ülkeye, yüksek yaşam standartları,  tutarlı ekonomisi, yeniliklere ve farklılıklara açık insanları… gibi birçok açıdan hayran kalabilirsin.

Böylece yurt dışında yüksek lisans/ master eğitimi almanın yanı sıra, Kanada gibi bir ülkeyi deneyimleyerek kazanımlarını arttırabilirsin.

Kanada ‘da Yüksek Lisans/ Master Eğitimin için Ne Kadar Bütçe Ayırabilirsin?

İlk bilmen gereken, Kanada’da bildiğimiz dolardan farklı olarak, Kanada doları kullanılmaktadır.

Buna ek olarak, Kanada’da yüksek lisans/master eğitimin için ayıracağın bütçe, seçimlerine göre farklılık gösterebilir.

Toronto ve Vancouver gibi Kanada’nın büyük şehirlerinden birini ziyaret edecek olursan, eğitim giderlerine ek olarak yaşam giderlerin için ayıracağın bütçe de artacaktır.

Tercih edeceğin üniversite ve bu üniversitede eğitim almak isteyeceğin yüksek lisans /  master bölümüne  göre de fiyatlarda oynama olacaktır.

Bunların yanı sıra, eğitim sürene göre de ayıracağın bütçede değişiklikler olabilir.

Ancak Kanada’da yüksek lisans / master eğitimi giderleri konusunda bir fikir edinmek istersen, sadece bir yıllık eğitimin için tercih edeceğin üniversiteye en az 15.000, en fazla da 50.000 Kanada doları ödeme yapabilirsin.

Fiyatları duyunca başın öne eğilmesin…

Kanada’da eğitim alırken haftada 20 saat, tatil günlerinde ise tam gün çalışma iznine sahip olabilir ve bu çalışmalar sayesinde yaşam giderlerine katkıda bulunabilirsin.

Ayrıca tercih edeceğin yüksek lisans / master bölümüne göre ücretli veya ücretsiz staj yapabilme imkanı  bulabilir ve gelecek tam zamanlı iş hayatının kapılarını aralayabilirsin.

Kanada’da Yüksek Lisans/ Master Eğitimin için Neler Gerekir?

Kanada’da istediğin üniversitede yüksek lisans / master eğitimi alabilmek için, öncelikle 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmalı ve başvuracağın bölüme göre yeterli derecede not ortalamasına sahip olmalısın.

Ancak gerekli not ortalamasına sahip değilsen, 10-30 hafta kadar süren ve ister Kanada’daki bir dil okulunun, istersen de bir üniversitenin bünyesinde, tercih edeceğin bölüme uygun bir Pre-Master programına katılabilirsin.

Bu eğitim programları sırasında üniversite için yabancı dilini geliştirirken, eleştirel düşünme, akademik iletişim, akademik yazı yazma, okuma, sunum teknikleri… gibi derslerle eğitim hayatına hazırlanabilirsin.

(Ayrıca eğitim göreceğin yüksek lisans / master bölümüyle ilgili dersler de görebilirsin.)

Kanada’da yüksek lisans / master eğitimin için diğer bir gereklilik de yeteli seviyede İngilizce’dir.

Eğer üniversitede eğitim alabilecek derecede İngilizce biliyorsan, yabancı dil seviyeni IELTS (en az 6.5 veya 7.0) ya da TOEFL (90+) derecelerinle belirtebilirsin.

Yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan da, eğitimin öncesinde bir dil okuluna başvurabilirsin.

( Eğer Kanada’nın Quebec eyaletinde yer alan bir üniversiteye başvurmayı planlıyorsan, İngilizce’nin yanı sıra yeterli derecede Fransızca bildiğini -TEF ya da DELF sınavlarına katılarak-  de belirtmelisin. Buradaki üniversitelerde eğitim dili İngilizce olsa da, okul ve vize başvuruları için Fransızca gereklidir.)

Yeterli seviyede not ortalaması ve yabancı dil gerekliliğinin yanı sıra eğer İşletme Yönetimi, Finans, İşletme Analitiği… gibi bölümlerde yüksek lisans / master eğitimi alabilmek için, eğitimin öncesinde 1-3 yıl arası iş deneyimine sahip olmalısın.

Eğitimin Sonrasında Kanada’da Çalışma İznine Sahip Olabilirsin

Kanada’da yüksek lisans / master eğitimin sonrasında, verdiğin tüm emeklerin karşılığı olarak çalışma iznine sahip olabilirsin.

Eğitimini tamamladığına dair yazılı belgeni aldığın günün sonrasındaki 90  gün içinde, Post-Graduation Work Permit Programme (PGWPP)’a -Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı-  başvurabilirsin.

2 yıllık yüksek lisans / master eğitimini tamamladıktan sonra, Kanada’nın birçok şehrinde 2 yıl çalışma iznine sahip olabilir ve edindiğin deneyimler sayesinde eve dönüşte harika iş fırsatlarını garantileyebilirsin.

Kanada’da yüksek lisans / master eğitimi hakkında, yukarıda genel hatlarına değindiğimiz noktalar üzerine daha fazla bilgi almak ve bir yol haritası oluşturmak istersen, hemen bize ulaşabilirsin.  https://www.gowest.com.tr/iletisim/