Hem bugününe, hem de geleceğine birçok şey katmak,

Belki kendini biraz maceraya atmak,

Evinden biraz uzaklaşmak, ama hayallerine daha da yakınlaşmak için, yurt dışında bir lise değişim programına katılabilirsin…

Neden Yurt Dışında Lise Değişim Programına Katılmalısın?

Öncelikle daha farklı, daha etkin, daha merakla dinleyeceğin dersler ve harika bir eğitim  için, yurt dışında bir lise değişim programına katılmayı tercih edebilirsin.

Orada geçireceğin süre boyunca İngilizce’ni de geliştirebilir, gerek derslerin sırasında gerekse de yeni arkadaşlarınla sosyalleşirken, yabancı dilini ileri seviyelere taşıyabilirsin.

Adı üzerinde değişim demişken, yurt dışında ister yarım dönem, istersen de bir ya da birden fazla yıl süresince, ziyaret etmeyi tercih edeceğin bir ülkenin lisesinde eğitim alabilirsin.

İleride üniversite eğitimini de yurt dışında almayı planlıyorsan, eğitim hayatına istediğin ülkenin lise sıralarında başlayarak, hayalindeki üniversiteye girişini daha da kolaylaştırabilirsin.

Bu hayalin için, tüm lise eğitimini yurt dışında tamamlayarak da, üniversiteye kabulünü kolaylaştırabilirsin.

Yurt Dışında Lise Değişim Programı ile Türkiye’deki Okulun Arasında Uyum Sağlayabilirsin

Lise değişim programları konusunda aklına takılan sorulardan biri, Türkiye’deki okul durumunsa, tercih edeceğin ülke ve Türkiye arasında denklik sağlayabilirsin.

Yurt dışında eğitim alacağın lisede de Türkiye’dekine benzer dersler görebilirsin.

Ancak bizim tavsiyemiz, yurt dışında bir lise değişim programına, bir veya birkaç yıl için katılmayı düşünüyorsan, bu eğitimi 9. ya da 10. sınıfta alman yönünde olacaktır.

Çünkü yurt dışındaki liselerde, ilk iki sene Türkiye’deki gibi Matematik, Fizik, Kimya Biyoloji, Tarih… gibi zorunlu dersler verilir.

Ancak 11. ve 12. sınıf gibi son senelere doğru zorunlu ders sayısı azalırken, seçmeli ders sayısı artmaya başlar.

Bu seçmeli dersler sırasında ise, öğrencilerin üniversitede eğitim almak isteyeceği alanlara yönelik ders konuları ağırlık kazanır.

Örneğin üniversitede sanat tarihi eğitimi almayı planlayan bir öğrenci, 11. ve 12. sınıflarda fen derslerini almadan sanat tarihi, müzik, yaratıcı yazarlık, çizim… gibi derslere katılabilir.

Lise değişim programına katılabileceğin birçok ülkede eğitim sistemi bu şekilde ilerlerken, son senelerdeki derslerle Türkiye’deki okulun arasında uyum sağlamakta zorlanabilirsin.

Bu nedenle yurt dışında bir lise değişim programına 9. ya da 10. sınıfta katılarak, iki ülkenin eğitim sistemini denkleştirebilirsin.

Eğer yurt dışında üniversite eğitimi almayı ve lise eğitimini yurt dışında tamamlamayı planlıyorsan, lise değişim programına en geç 10. sınıfta katılabilirsin.

Anlatılanların dışında, lise değişim programlarını sadece yurt dışı deneyimi kazanmak ve yabancı dilini geliştirmek amaçları açısından değerlendiriyorsan, ziyaretini daha küçük sınıflardayken de gerçekleştirebilirsin.

Lise Değişim Programı için Hangi Ülkeleri Tercih Edebilirsin?

Yurt dışında bir lise değişim programı için Amerika, İngiltere ya da Kanada gibi ülkeleri tercih edebilirsin.

Ancak her ülkenin birbirinden farklı eğitim sistemleri ve katılım koşulları bulunurken, aklına yatan ülkede lise değişim programı için, bizden daha detaylı bilgi alabilirsin.

Kısaca değinmek gerekirse;

Amerika’da Lise Değişim Programı

Bir lise değişim programı için Amerika’yı tercih edersen, iki farklı seçeneği değerlendirebilirsin.

İlk seçenek olarak normal öğrenci vizesi F-1 alarak, Amerika’daki bir devlet lisesinde ya da bir özel lisede, en az yarım dönem olmak üzere bir lise değişim programına katılabilirsin.

Amerika’da lise değişimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ve gidebileceğin birkaç okulu inceleyebilmek için konuyla ilgili sayfamızı da https://www.gowest.com.tr/lise-egitimi/amerika/  inceleyebilirsin.

İkinci seçeneği ise, daha uygun bütçeli olması açısından değerlendirebilir ve J-1 vizesi alarak, Amerika’da lise değişim programına katılabilirsin.

Bu seçenek dahilinde ilgili kurumlar tarafından yerleştirileceğin bir devlet lisesinde, sadece 1 yıl için eğitim alırken, bir gönüllü ailenin yanında konaklayabilirsin.

Hem sadece devlet lisesinde eğitim alarak, hem de bir gönüllü ailenin yanında konaklayarak, normal lise değişim programından daha uygun fiyatlara Amerika’yı ziyaret edebilirsin.

Çünkü yurt dışında eğitim alırken harcanan konaklama giderleri, genellikle eğitim giderleriyle eş değerdedir.

Ancak J-1 vizesi ile Amerika’da lise değişim programında, aileler gönüllü olarak, yani hiçbir ücret talep etmeden öğrencilere evlerini açarlar.

Böylelikle eğitim ve yabancı dil konularında kendini geliştirirken, farklı bir kültürü gönüllü ailenin yanında yaşayarak, daha yakından tanıyabilirsin.

J-1 vizesi ile Amerika’da lise değişimi hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, bize ulaşabilir ya da konuyla ilgili sayfamızı https://www.gowest.com.tr/lise-egitimi/j-1-vizesi-ile-amerika-lise/ inceleyebilirsin.

İngiltere’de Lise Değişim Programı

İngiltere’de lise değişim programına katılmak istersen, bu ülkede diğer ülkelerden farklı olarak, sadece devlet liselerinde en fazla bir yıl için, özel liselerde ise istediğin sürece eğitim alabilirsin.

Çünkü İngiltere’de, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yabancı öğrencilere, devlet liselerinde en fazla bir yıl süresince eğitim hakkı tanınmaktadır.

İngiltere’de lise değişim programına 1 yıl ya da bir dönem gibi daha kısa bir süre için katılmayı planlıyorsan, devlet liselerinde daha uygun fiyata eğitim alabilirsin.

Ancak 1 yıldan uzun bir süreyi İngiltere’de geçirmek istersen, lise eğitiminin bir kısmını devlet lisesinde, diğer bir kısmını da tercih edeceğin bir özel lisede alarak, eğitim bütçeni rahatlatabilirsin.

Ve eğer İngiltere’de lise değişim programı konusunda daha detaylı bilgi almak istersen bize ulaşabilir veya konuyla ilgili sayfamızı https://www.gowest.com.tr/lise-egitimi/ingiltere/ ziyaret edebilirsin.

Kanada’da Lise Değişim Programı

Hem yabancı dilini geliştirmek, hem de yurt dışı deneyimi kazanmak için, Kanada’da bir lise değişim programına katılabilirsin.

İster Kanada’daki bir özel lisede, istersen de bir devlet lisesinde, en az bir dönem olmak üzere istediğin sürece eğitim alabilirsin.

(İstersen de tüm lise eğitimini Kanada’da tamamlayabilirsin.)

Ancak, daha önce de değindiğimiz gibi, eğer kısa süreli bir lise değişim programına katılmayı planlıyorsan, 9. ya da 10 sınıf lise eğitimin için Kanada’yı ziyaret edebilirsin.

Böylelikle Türkiye’deki eğitim müfredatıyla benzer dersleri görebilirsin.

Ancak ileride üniversite eğitimini de Kanada’da almayı planlıyorsan, en geç 10. sınıfta lise değişim programına katılarak, lise eğitimini bu ülkede tamamlayabilir ve ileride üniversite hayatına daha kolay geçiş yapabilirsin.

Amerika ile benzer bir eğitim sistemi olan Kanada’da bir lise değişim programına katılmak için hemen bize ulaşabilir https://www.gowest.com.tr/iletisim/ ve konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsin.

Yurt Dışında Lise Değişim Programları ile Geleceğe Hazırlanabilirsin

Hangi ülkeyi seçersen seç, yurt dışında lise değişim programları ile eğitim hayatına, kariyerine ve kendine çok şey katabilirsin.

Yabancı dilini ileri seviyelere taşıyabilir ve ana dilin seviyesinde İngilizce konuşabilirsin.

Farklı eğitim sistemleri sayesinde, ileride severek yapabileceğin mesleği lise sıralarında keşfedebilir ve üniversite planlarını detaylandırabilirsin.

Yeni bir kültürde yaşarken, özgüvenini artırabilir, problem çözmeyi, kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi ve kendi sorumluluğunu alabilmeyi öğrenebilirsin.

Yurt dışında bir lise değişim programı ile geleceğine çok daha sağlam adımlarla hazırlanabilirsin…