1.Yurt dışında lise eğitimi alabilmem için neler gerekir?

Yurt dışında lise eğitimi alabilmen için öncelikle belirli seviyede İngilizce bilmen gerekir. Bunun için yurt dışındaki lise eğitimin sırasında İngilizce öğrenebileceğin derslere katılabilir, ya da İngilizce hazırlık eğitimi alabileceğin özel liseleri tercih edebilirsin.

Ayrıca,Türkiye’de hem orta öğretime hem de liseye kayıtlı olman, ve son üç senelik not ortalamanın 100 üzerinden 60 ya da 5 üzerinden 3 olması gerekir.

Bunların dışında, Amerika  ve Kanada’daki  liselere giriş koşulları, seçeceğin okula göre farklılık gösterebilir.

2.İngilizce seviyemi nasıl öğrenebilirim?

Bizim aracılığımızla,  SLEP ya da TOEFL Junior gibi sınavlara girerek İngilizce seviyeni belirleyebilirsin. Bazı okullar için ise, sadece İngilizce mülakata katılabilirsin.

3.Yurt dışında lise eğitimi alabilmek için, ne zaman başvuruda bulunabilirim?

En az 8 ay öncesinden tüm hazırlıklarına başlaman gerekir. Çünkü başvuru tarihleri her okula göre değişiklik gösterebilir. Bazı okullarda kontenjan hızlı bir şekilde kapanabilir ya da bir devlet lisesine başvurmayı düşünüyorsan, yerleştirilme süresini beklemen gerekebilir. Bu nedenlerle erken başvuruda bulunmak, her duruma karşı hazırlıklı olman açısından daha avantajlı olacaktır.

4.Yurt dışında lise eğitimime ne zaman başlayabilirim?

Eğitimine istediğin senede ya da dönemde başlayabilir, 6 aydan 4 yıla kadar istediğin sürece yurt dışında lise eğitimi alabilirsin.

(Eğer devlet lisesinde eğitim almayı tercih edeceksen, Amerika devlet liselerinde en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilirken, Kanada devlet liselerinde istediğin süre boyunca eğitim görebilirsin.)

5.Yurt dışında lise eğitimi alabilmek için sınava girmem gerekir mi?

Yurt dışındaki liselere sınavsız kabul edilebilirsin. Ancak İngilizce seviyeni belirtmek için SLEP ya da TOEFL Junior testlerine girebilirsin. Ayrıca, yetenek ya da ilgi alanına yönelik eğitim veren okullarda  özel bir sınava veya  mülakata alınabilirsin.

6.Türkiye ve yurt dışındaki derslerim arasında denklik sağlayabilir miyim?

Eğer eğitiminin bir kısmını Türkiye’de, bir kısmını da yurt dışında almayı düşünüyorsan, daha önceden almış olduğun(benzer içeriğe sahip olan)  dersleri, bulunduğun yerdeki okulunun derslerine saydırabilirsin.

7.Yurt dışında lise eğitiminin süresi ne kadardır?

Aynen Türkiye’de olduğu gibi Amerika ve Kanada’da lise eğitimi 4 yıl sürer. Sadece Kanada’nın Quebec eyaletinde lise eğitimi  3 yıl sürelidir.

8.Hangi dilde eğitim alabilirim?

Amerika’da İngilizce, iki resmi dili olan Kanada’da ise, İngilizce ya da Fransızca eğitim alabilirsin.

9.Yurt dışında lise eğitimim sırasında kimden yardım alabilirim?

Kararını verdiğin andan, eğitimini tamamlayıp döneceğin ana kadar, her konuda bizim yardımımıza başvurabilirsin. Ayrıca  bir özel liseye ya da devlet lisesine yerleştirilmende yardımcı olacak aracı kurumun sağlayacağı, sana özel danışmandan da her tür desteği  alabilirsin.

10.Devlet liseleri ve özel liseler arasındaki fark nedir?

Devlet liselerine, bölge seçimini yaptıktan sonra, not ortalaman ve yeteneklerine göre genellikle devlet tarafından yerleştirilirsin.Özel liselere ise kendi tercihin doğrultusunda gidebilirsin.

Hem devlet liselerinde hem de özel liselerde okuluna yakın mesafede yaşayan bir aile yanında konaklayabilirken, bazı özel liselerin yurt imkanından da yararlanabilirsin.

Bunların dışında devlet liselerinde özel liselere kıyasla daha ekonomik bir eğitim alabilirsin.

11.Eğitimim sırasında nerede konaklayabilirim?

Eğitimin sırasında, okuluna yakın mesafede yaşayan ya da uzakta olsa bile, sana her türlü ulaşım imkanını sağlayabilecek bir aile yanında konaklayabilirsin.

Bunun dışında  okul kampüsündeki öğrenci yurdunda konaklayabileceğin özel liseleri de tercih edebilir, resmi tatiller sırasında ise bir ailenin yanında kalabilirsin.

Eğer aradığın soruyu ya da istediğin cevabı burada bulamadıysan, aklına takılanlar için hemen bize ulaşabilirsin