Geleceğini ezber ve kader yerine, düşünce ve yeteneklerin üzerine şekillendirmek için lise eğitimini mutlaka yurt dışında almalısın.

Böylece üniversite hayatın için yaşayacağın sınav stresinden kurtulabilir, puanının yettiği değil tercih ettiğin bölümde okuyabilir ve gelecekte, seni gerçekten mutlu eden bir mesleğe sahip olabilirsin.

Lise eğitimini yurt dışında almanın sana kazandırabileceklerini biraz daha açarsak; ilk olarak eğitiminin tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede alarak, Türkiye ile birlikte dünyadaki birçok üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsin.

Bunun dışında, gidebileceğin lisede ağırlıklı olarak ileride kullanabileceğin bilgiyi alabilir; hatta seçmeli derslerin sayesinde meslek seçimini erken yaşında yapabilirsin.

Örneğin matematik, fen ve sosyal bilimler gibi zorunlu derslerin yanı sıra çizim, heykel, drama, bilgisayar bilimleri, marangozluk, muhasebe, grafik tasarım, metal işçiliği, gazetecilik, finans, işletme, aşçılık, çocuk gelişimi, hemşirelik, pazarlama, yabancı diller… gibi birbirinden farklı alanlara yönelik seçmeli derslere katılabilirsin.

(Bu seçmeli dersler her okulun olanaklarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bir lisede sanat alanına ağırlık verilirken, başka bir lisede bilgisayar ya da işletme alanına yönelik seçmeli dersler bulabilirsin.)

Hatta gideceğin lisede “Advanced Placement” programı bulunuyorsa, aldığın derslerin bazılarını üniversitede göreceğin derslere saydırabilirsin.

Eğitimin sırasında ise İngilizce’yi öğrenmenin ötesine geçebilir, sadece yabancı dilini değil kendini de fazlasıyla geliştirebilirsin.

Ancak  öncesinde, yurt dışında lise eğitimi alabilecek seviyede İngilizce bilmediğini düşünüyorsan, bu sorununu gideceğin lisenin kredisiz ek İngilizce derslerine (ESL) katılarak ya da bir dil okuluna kaydolarak giderebilirsin.

Vaktinin tamamını derslerle geçireceğini de düşünme!!

Yine okul içinde, hem yeni arkadaşlar edinebileceğin, hem çeşitli projelere katılabileceğin, hem de farklı alanlarda kendini geliştirebileceğin Satranç, Okul Yıllığı, Fotoğrafçılık, Anime, Müzik, Kitap, Spor, Tiyatro, Dans, Uzay, Münazara… gibi çeşitli okul kulüplerine de katılabilirsin.

Yurt dışında alacağın lise eğitimini ister üniversite hayatını kolaylaştıracak bir adım olarak  görebilir ve tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede  alabilir;

İstersen de kendini ve İngilizce’ni geliştirebileceğin bir değişim programı olarak görebilir ve 1 sene, 1 dönem ya da yarım dönem süresince lise eğitimini yurt dışında görebilirsin.

Ancak kararını kesinleştirmeden önce bütçene, eğitim planlarına ve yaşam tarzına uygun bir ülke seçerek bu yolda ilk adımı atabilirsin.

Örneğin ileride üniversite eğitimini İngiltere‘de almayı planlıyorsan, lise eğitimini de bu ülkede tamamlayarak istediğin üniversiteye daha kolay kabul edilebilirsin.

Çünkü farklı ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmeyen İngiltere, üniversitelerine başvuran yabancı öğrencilerden, bir çeşit lise eğitimi sayılan A-Level ya da Foundation eğitimi görmelerini ister.

Ancak sen, lise eğitimini İngiltere’de alarak, bu süreçte yaşayabileceğin zaman kaybının önüne geçebilir ve İngiltere’deki üniversitelere daha kolay giriş yapabilirsin.

Eğer yurt dışına ilk çıkışın olacaksa veya yabancı bir ülkede yaşamaya alışmakta zorlanacağını düşünüyorsan, gerek okulda gerekse de kalacağın aile yanında daha yoğun ilgi görebileceğin ve daha sakin bir yaşam sürebileceğin Kanada’yı, yurt dışında lise eğitimin için tercih edebilirsin.

Ama hayallerinin peşinden koşmak istiyorsan, lise eğitimini Amerika’da da alabilirsin.

Ülke seçimin konusunda bütçene öncelik veriyorsan, gidebileceğin her ülkede devlet liseleri ya da özel liseler arasından bir seçim yapabilirsin.

Hatta 1 sene, 1 dönem ya da yarım dönem gibi kısa süre içinde yurt dışında lise eğitimi almayı planlıyorsan  devlet liselerine başvurabilir ve geri döndüğünde zaman kaybetmeden Türkiye’deki eğitimine devam edebilirsin.

Sonunda hangi ülkeyi ya da hangi okulu seçersen seç, kesinlikle harika bir eğitim alacağından ve harika zaman geçireceğinden emin olabilirsin.

Kendine uygun bir seçim yapabilmen için yurt dışında lise eğitimi alabileceğin ülkeler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin…

Ülkeler ve Programlar

Giden Bilir

Bilmek İstediklerin