Lise eğitiminin tamamını Amerika’da alarak Türkiye ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde üniversiteye sınavsız ve etkileyici bir giriş yapabilirsin…

Eğer tercihin Amerika olacaksa, devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki farklı sistem içinden, gelecek hedeflerine ve bütçene uygun olanı seçebilirsin.

Amerika’daki devlet liselerinden birinde okumayı düşünüyorsan, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilir sonrasında bir özel liseye geçiş yapabilirsin.

Okul seçimini ise eyaletlere göre yapabilirsin. Okumak isteyeceğin 3 okulu seçerek, bunların içinden Türkiye’deki not ortalamana ve yeteneklerine uygun olan okula, devlet tarafından yerleştirilebilirsin.

Eğer mezuniyetini Amerika’da gerçekleştirmeyi düşünüyorsan, bu en fazla 1 yıllık süreyi son senende değerlendirebilirsin.

Ancak lise eğitiminin tamamını Amerika’da almayı düşünüyorsan, bir seneni devlet lisesinde, kalanını da bir özel lisede geçirerek, eğitim bütçeni daha hesaplı kullanabilirsin.

Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna çok yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilirsin.

Amerika’daki özel liselerden birinde eğitim almayı düşünüyorsan, kendin tercih edebileceğin bir okulda, istediğin sürece eğitim alabilirsin.

Ayrıca okul seçimini, yeteneklerine ya da üniversitede eğitim görmeyi düşündüğün alana göre de yapabilirsin.

Eğer İngilizce seviyen lise eğitimin için yeterli değilse, İngilizce hazırlık eğitimi görebilir ya da eğitimin sırasında İngilizceni geliştirebileceğin derslere katılabilirsin.

Orada bulunacağın süre içinde de, okuluna  yakın mesafede yaşayan bir ailenin yanında konaklayabilir ya da yurt imkanı sunan özel liseleri tercih edebilirsin.

15-18 yaşları arasında, gereken seviyede İngilizce ve not ortalamasına sahip bir lise öğrencisiysen, Amerika’da eğitim hayalini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin.

Eğitim alabileceğin yüzlerce Amerikan lisesi için birkaç örneği aşağıda bulabilirsin…

Ülkeler ve Programlar