Belki evine biraz daha yakın olmak, belki hayalini kurduğun üniversitede okumak, belki de farklı bir yurt dışı deneyimi yaşamak için, lise eğitimini İngiltere’de alabilirsin…

Ancak kesin kararını vermeden önce, İngiltere’deki lise eğitim sistemi hakkında biraz bilgi alabilirsin.

Öncelikle, üniversite eğitimini de özellikle İngiltere’de almayı planlıyorsan, lise eğitimini bu ülkede alarak, daha avantajlı olabilirsin.

Çünkü İngiltere’deki üniversiteler diğer ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmez ve başvuru yapan yabancı öğrencilerden bir çeşit lise eğitimi sayılan, A Level programına katılmalarını ister.

Bu da lise eğitimini kendi ülkelerinde tamamlamış olan yabancı öğrenciler için biraz zaman kaybına yol açabilir.

Ancak sen lise eğitimini İngiltere’de alarak, hem zaman kaybının önüne geçebilir hem de dünyadaki birçok üniversite için aranan koşullara erken yaşta sahip olabilirsin.

İlk olarak diğer ülkelerle kıyaslandığında, İngiltere’nin tamamen farklı bir eğitim sistemi olduğunu aklında tutabilirsin.

İngiltere’deki lise eğitimini 10, 11, 12 ve 13. sınıftan oluşan 4 yıllık bir eğitim olarak kabul edebilir ve eğitimine 14 yaşından itibaren başlayabilirsin.

Bu 4 yılın ilk 2 senesinde -yani 10. ve 11. sınıfta– Matematik, İngilizce, Fizik, Kimya, Biyoloji, Yabancı Dil gibi zorunlu derslerine ek olarak 4 ya da 5 seçmeli derse katılabilirsin.

(Ekonomi, İşletme, Psikoloji, Sanat, Tarih, Coğrafya, Drama, Hukuk, Muhasebe, Müzik, Fotoğrafçılık, Yabancı Dil gibi çok farklı alanlar üzerine seçmeli derslere katılabilirsin.)

2 senelik eğitiminin sonunda ise aldığın tüm derslerden birer sınava katılarak GCSE, yani “General Certificate of Secondary Education” belgeni alabilir ve İngiltere’deki lise eğitiminin son iki senesine geçiş yapabilirsin.

(NOT; İngiltere’deki lise eğitimine, GCSE’ye bir çeşit hazırlık sayılan 9.sınıftan da başlayabilir ve bu sene içinde zorunlu derslere ek olarak tüm seçmeli dersleri alabilirsin. Böylece 10.sınıfa geldiğinde daha önceden denemiş olduğun dersler içinden daha rahat seçim yapabilirsin.)

İngiltere’deki lise eğitiminin son iki senesinde -yani 12. ve 13. sınıfa geldiğinde– ise seni üniversiteye hazırlayacak olan A Level eğitimini almaya başlayabilirsin.

A-Level eğitiminde ders seçimini (A Level’da ders seçimi çok önemlidir.) üniversitede okumak istediğin alana göre yapabilir ve ilk senende 4, ikinci senende ise bu dört dersin 3’ü ile eğitimini tamamlayabilirsin.

Örneğin üniversitede mühendislik eğitimi almayı planlıyorsan, A Level derslerin içinde Matematik, Fizik, Elektronik, Tasarım ve Teknoloji, İleri Matematik gibi dersleri tercih edebilirsin.

Ya da medya alanına yönelmeyi düşünüyorsan, A Level eğitimin için Medya Çalışmaları, Fotoğrafçılık, Yaratıcı Yazarlık, Drama, Grafik gibi dersler içinden seçim yapabilirsin.

Alacağın bu temel dersler sayesinde de istediğin üniversiteye daha kolay giriş yapabilir ve eğitimine daha rahat uyum sağlayabilirsin.

Yukarıda anlatılanlara göre de, İngiltere’de alacağın lise eğitiminin süresini kendin belirleyebilirsin.

İster 9.sınıftan itibaren tüm lise hayatını İngiltere’de geçirebilir; istersen sadece 1 sene GCSE ve A Level alarak, 3 sene İngiltere’de lise eğitimi görebilir; istersen de sadece 2 yıllık A Level eğitimine katılabilirsin.

Ve tüm bunları İngiltere’deki özel liselerde yapabilirsin. (İngiltere’deki devlet liseleri kısa süreli değişim programları içindir ve uzun süreli eğitim sadece Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden gelen yabancı öğrencilere verilir.)

Sistemi öğrendikten sonra İngiltere’deki liselere giriş koşullarını merak ediyorsan; eğitim gördüğün son senedeki not ortalaman ve son iki senedeki not dökümünle İngiltere’de istediğin özel liseye başvurabilirsin.

Bunun dışında eğer GCSE eğitimiyle başlayacaksan en az 4.5 IELTS puanıyla, A Level eğitimine başlayacaksan da en az 5.5 ya da 6.0 IELTS puanıyla İngilizce seviyeni belirtmelisin.

Bunun dışında eğer GCSE eğitimiyle başlayacaksan en az 4.5 IELTS puanıyla, A Level eğitimine başlayacaksan da en az 5.5 ya da 6.0 IELTS puanıyla İngilizce seviyeni belirtmelisin.

İngiltere’de alacağın lise eğitimin sırasında da istersen okulunun ayarlayacağı bir aile yanında istersen de bir öğrenci yurdunda konaklayabilirsin.

Bunun için tercih edebileceğin İngiltere’deki özel liselere aşağıda birkaç örnek bulabilir;  ya da eğitim seviyene, yaşına , kariyer planlarına,  yeteneklerine ve yaşam tarzına uygun bir okul bulabilmemiz için hemen bize ulaşabilirsin

Ülkeler ve Programlar