Kanadada Lise

Lise eğitiminin tamamını Kanadada alarak, Türkiye ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde, istediğin üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsin…

İleride istediğin üniversiteyi özgürce seçebilme imkanının yanı sıra Kanada’ya ilgi alanına, hedeflerine ve bütçene uygun bir lise eğitimi alabilirsin.

Ancak seçimini kolaylaştırman için, eğitim seviyen, yaşın , kariyer planların, hobilerin, ilgi alanların, yeteneklerin ve yaşam tarzın konusunda bizi bilgilendirip, sana uygun olabilecek Kanada devlet liselerini bizden daha detaylı şekilde öğrenebilirsin.

Kanadada Lise Eğitimi

Örneğin piyano çalmaya ilgin varsa ya da kariyer hedefin bir piyanist olmaksa, müzik eğitimi alabileceğin ya da müzik kulübü olan bir okulda eğitim alabilir; hatta erken başvuru sayesinde müzikle ilgilenen ve belki de evinde piyanosu bulunan bir aile yanında konaklayabilirsin.

Bu arada devlet lisesindeki eğitimin süresince, okuluna yakın bir Kanadalı ailenin yanında konaklayabilirsin.

Eğer Kanadada Lise eğitimin için daha büyük bir bütçe ayırabiliyorsan, özel liseleri de tercih edebilirsin.

Kanada’daki özel liselerde de istediğin okulu kendi tercihlerine göre kendin belirleyebilir, yine İngilizce konusunda eksiklerin varsa, bu ihtiyacını okulunda İngilizce eğitimi (ESL) alarak giderebilirsin.

Okul tercihini ise, Amerika’ya benzer bir şekilde, “district” denilen bölgeler içindeki okullara göre yapabilirsin.

Eğitim alabileceğin yüzlerce Kanadada Lisesi için birkaç örneği aşağıda bulabilir, daha detaylı bilgi için hemen bize ulaşabilirsin

Bu bölgeler içinden sadece Nova Scotia’da seçim yapmak yerine, okuluna devlet tarafından yerleştirilirsin.

Aşağıda Kanadada seçebileceğin onlarca devlet lisesine birkaç örnek bulabilirsin.

Ama hemen karar vermeden önce Kanadada lise eğitimi hakkında biraz bilgi edinebilirsin.

Eğer 15-18 yaş aralığında, gereken seviyede İngilizce ve not ortalamasına sahip bir lise öğrencisiysen, Kanadada Lise programı ile istediğin liseye başvuruda bulunabilirsin. Kaçıncı sınıfta olursan ol, Kanadada Lise eğitimine kaldığın yerden devam edebilirsin.

Kanadada Lise Okuma

İngilizce konusunda yeterli olmadığını düşünüyorsan, bu eksiğini okulunda ek derslerle İngilizce eğitimi (ESL) alarak giderebilirsin.

Ayrıca eğitim süreni yarım sömestir (3 ay), tam sömestir(6 ay) ya da akademik yıl (12 ay) olarak belirleyebilir ve seçimini bir devlet lisesi ya da özel liseden yana kullanabilirsin.

Tercihin Kanada’ya bir devlet lisesinde eğitim almak olacaksa, yabancı öğrenciler için ücretli olan okullarda, özel liselere kıyasla daha ekonomik bir eğitim alabilirsin.

Ancak devlet liselerinden farklı olarak, Kanadadaki özel lise eğitimin süresince, ister aile yanında istersen de okulunun öğrenci yurdunda konaklayabilirsin. NOT: Kanadada devlet liseleri 5 farklı bölge(district) içinde yer alır.

British Columbia (Kendi içinde 6 bölgeye ayrılır.), Alberta, Manitoba, Ontario (Kendi içinde 3 bölgeye ayrılır) ve Nova Scotia.

Ülkeler ve Programlar