İngiltere’de lise eğitimin için Alleyn’s School’u tercih edersen eğitimini Londra, Dulwich’te alabilirsin.

4 yaşından itibaren öğrenci kabul eden bu özel okulda, ister tüm lise eğitimini alabilir, istersen de birkaç dönem ya da birkaç yıl için İngiltere’de lise eğitimi deneyimi yaşayabilirsin.

9., 10. ve 11. eğitim yıllarını “Middle School” olarak adlandıran okulunda 10. ve 11. sınıfta GCSE eğitimi görebilir ve İngiltere’deki eğitim hayatına daha kolay adapte olabilmek için başlangıcını 9. sınıfta da yapabilirsin.

GCSE eğitimin sırasında ise Sanat, Sanat Tarihi, Biyoloji, Kimya, Klasik Medeniyetler, Klasik Diller(Latince, Antik Yunanca), Bilgisayar, Dans, Tasarım ve Teknoloji, İngilizce, Film Çalışmaları, Yemek ve Beslenme, Coğrafya, Tarih, Modern Yabancı Diller(Fransızca, Almanca ya da İspanyolca), Müzik, Felsefe, Fizik, Politika, Psikoloji, Fiziksel Eğitim ve Oyunlar, Dini Çalışmalar gibi çeşitli zorunlu ve seçmeli derslere katılabilirsin.

Eğer İngiltere’de kısa süreli bir eğitim deneyimi yaşamak istersen, 10. ya da 11. sınıfta İngiltere’yi ziyaret edebilir, böylece  İngiltere’deki GCSE dersleri ile Türkiye’deki derslerin

arasında daha fazla uyum sağlayabilirsin.

“Upper School” olan 12. ve 13. eğitim yıllarında ise, seni üniversiteye hazırlayacak olan A Level eğitimini alabilirsin.

A Level eğitimin içinse Matematik, İleri Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Ekonomi, Tasarım Teknolojisi, Coğrafya, Tarih, Sanat, Sanat ve Tasarım, Modern Yabancı Diller(Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca), İngiliz Edebiyatı, Klasik Medeniyetler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Tiyatro Çalışmaları, Felsefe, Politika, Medya Çalışmaları ve Psikoloji dersleri arasından, üniversitede de eğitimini almak istediğin bölüme yönelik 3 ya da 4 dersi seçebilirsin.

Örneğin üniversitede Fen alanında bir bölüm tercih edeceksen, A Level eğitimin için terciih edeceğin dersler arasında mutlaka Matematik ve Kimya dersi almalısın, ya da ileride tıp eğitimi almayı planlıyorsan A Level derslerin arasında mutlaka Matematik, Biyoloji ve Bir Yabancı Dil derslerine yer vermelisin.

Eğer ileride bir yabancı dil üzerine üniversite eğitimi almayı planlıyorsan da, A Level derslerin içinde mutlaka iki yabancı dil veya bir modern dil ve Latince dersi almalısın.

Ders programını oluşturmadan önce okul danışmanlarından yardım alabilir ve yine okulunun A Level eğitimi için sunduğu üç farklı eğitim yolunu da değerlendirebilirsin.

İlk seçenek olarak,  eğer üniversitede okumak isteyeceğin bölüm konusunda henüz kararını vermediysen, içlerinden bir tanesini son sınıfta bırakabileceğin şekilde 4 A Level dersi seçebilir;

İkinci seçenek olarak yine üniversite planlarında değişiklik yapma ihtimaline karşı ya da farklı bir alanda eğitim alarak üniversiteye daha kolay kabul edilmen açısından 3 A Level dersine ek olarak  Matematik, Fotoğrafçılık, İngilizce, ya da bir yabancı dil dersi seçebilir;

Son seçenek olarak da sadece 3 A Level dersine ek olarak, üniversiteye başvururken değerini arttıracak ve girişini kolaylaştıracak olan, Extended Project Qualification (EPQ) adı altında 6000 kelimelik bir makale hazırlayabilir ve sunum yapabilirsin.

İngiltere Alleyn’s School Sana Neler Sunabilir?

Gerek GCSE, gerekse de A Level eğitim programını oluştururken, okul bünyesindeki danışmanlardan yardım alabilir; sınıf dışında da öğrenmeye devam etmek ve sosyalleşebilmek için kombine askeri eğitim(planör ve küçük hava aracı, yelken ve motor bot kullanmayı öğrenebilirsin, tırmanış, tüplü dalış, kano, atış sporlarını yapabilirsin), dans, drama, müzik, spor, Duke of Edinburgh’s(İngiltere’de, Beceri Geliştirme, Macera ve Keşif Yolculuğu, Toplumsal Uyum Projesi, Fiziksel Gelişim, Gönüllü Hizmet…gibi bölümlerden oluşan bir gençlik başarı ödülü) gibi etkinlik alanlarına yönelebilirsin.

Diğer ingiltere Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin