İngiltere’de lise eğitimin için tercih edebileceğin özel okullara bir örnek olan Dulwich College ile lise eğitimini Londra, Dulwich Common’da alabilirsin.

(Dulwich College sadece erkek öğrenciler için eğitim veren bir özel lisedir.)

Dulwich College’ın Senior School olarak adlandırdığı lise eğitimin sırasında 10. ve 11. sınıfta GCSE eğitimi, 12. ve 13. sınıfta ise A Level eğitimi alabilirsin.

İngiltere’deki lise eğitim hayatına daha kolay adapte olabilmek için, eğitimine 9. sınıftan da başlayabilir ve ister tüm lise hayatını İngiltere’de geçirebilir, istersen de bu deneyimi birkaç dönem veya birkaç yıl için yaşayabilirsin.

Eğer eğitimine 9. sınıfta başlamak istersen Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngilizce, Tarih, Coğrafya, Din ve Teoloji, Tasarım ve Teknoloji, Müzik, Drama, Sanat, Sağlık, Fiziksel Eğitim, Yabancı Dil(Latince, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Almanca veya Çince) derslerini alabilirsin.

10.sınıfta ise 2 yıl sürecek olan GCSE eğitimine başlayabilir ve Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Modern Dil(Almanca, Fransızca ya da İspanyolca) ve

Sağlık zorunlu derslerine ek olarak, çeşitli ders grupları içinden birer seçmeli ders alabilirsin.

Bunun için 1.grupta Tarih, Coğrafya, Din ve Teoloji derslerinden birini; 2.grupta Almanca, Latince, İspanyolca, Coğrafya, Sanat, Tasarım ve Teknoloji, Din ve Teoloji, Çince, Fransızca derslerinden birini; 3.grupta Coğrafya, Müzik, Yunanca, Tasarım ve Teknoloji, Sanat, İtalyanca, Din ve Teoloji, Bilgisayar Bilimi derslerinden birini seçebilirsin.

(Dil dersleri arasından 9. sınıfta aldığın dil dersine devam edebilirsin.)

Eğer İngiltere’de kısa süreli bir lise eğitim deneyimi yaşamak istiyorsan, bunun için GCSE eğitimini tercih ederek, Türkiye’deki derslerinle daha kolay uyum sağlayabilirsin. Çünkü A Level eğitimi alacağın son iki senede sadece3 ya da 4 derse katılabilirsin.

12. ve 13. sınıfta seni üniversiteye hazırlayacak olan A Level eğitimi sırasında da Sanat ve Tasarım, Biyoloji, Kimya, Klasik Medeniyetler, Bilgisayar Bilimi, Tasarım ve Teknoloji, Drama ve Tiyatro Çalışmaları, Ekonomi, İngilizce, Fransızca, Coğrafya, Almanca, Klasik Yunanca, Yönetim ve Politika, Tarih, Sanat Tarihi, Latince, İtalyanca, Matematik, Felsefe, Müzik, Fiziksel Eğitim, Fizik, Psikoloji, Din ve Teoloji, İspanyolca dersleri arasından 3 ya da 4 tanesini seçerek ders programını oluşturabilirsin.

İleride yurt dışındaki üniversitelere kabulünü kolaylaştırması için, 3 tane A Level dersine ek olarak, Extended Project Qualification adıyla, 5000 kelimelik bir makale yazıp, sunum da yapabilirsin.

Extended Project Qualification’ın yanı sıra Dulwich College’dan mezun olabilmek için de kendi seçtiğin bir alanda 2000 kelimelik bir makale ve sunum hazırlayabilirsin.

Yine okuluna özel olarak, A Level Plus dersleri alabilir ve her sene seçtiğin derslere ek iki seçmeli derse daha katılabilirsin.

Bunun için Sayfadan Sahneye, Sayfadan Ekrana, Kültürel ve Pratik Sanat Çalışmaları, Müzik Performansı Çalışmaları, Dil Bilim Kursları(Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ya da Almanca), Avrupa Çalışmaları, Karşılaştırmalı Edebiyat, Bilim Tarihi ve Felsefesi, Modernlik ve Büyükşehir, Amerikan Çalışmaları, Alman Çalışmaları, Karşılaştırmalı Mitoloji, Eleştirel Düşünce ile Hukuk, Mayalama, Savaş, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Güç ve Kondisyon, İleri Seviye Pratik Kimya, İzafiyet ve Kuantum Teorisi, Mühendislik Projesi : Rüzgar Tüneli, Deneysel Psikoloji, İnformatik, İşletme Yönetimi ve Girişim, Soyut Problem Çözme.. gibi derslerle kendi farklı alanlarda da geliştirebilirsin.

İngiltere Dulwich College Sana Neler Sunabilir?

Okulunun James Allen’s Girls’ School ile birlikte yürüttüğü bir eğitim programı dahilinde kredisiz derslerle liberal çalışmalar eğitimi de alabilir; sınıfının dışında da kendini geliştirmen için Cumartesi sabahları toplum hizmeti ya da gönüllü yardım işlerinde çalışabilir, sanat dersleri, Duke of Edinburgh’s, drama, müzik, izcilik, Acapella Topluluğu, Amerikan Futbolu, Animasyon Topluluğu, Sanat ve Mimarlık, AV8, Havacılık, Klasikler, Fotoğrafçılık, Satranç, Bilgisayar Programcılığı, Diplomasi Topluluğu, Çizim, Ekonomi Topluluğu, Avrupa Kültürü Topluluğu, Tarih Topluluğu, İnsan Hakları Topluluğu, Roketçilik Topluluğu, Mülakat Grubu gibi okul kulüplerine ve çeşitli etkinliklere katılabilirsin…

Diğer ingiltere Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin