Kanada’nın British Columbia eyaletine bağlı olan ve Vancouver’a 45 dakika mesafedeki Maple Ridge şehrinde bulunan Garibaldi Lisesi, eğitimin için tercih edebileceğin devlet okullarından biridir.

Kanada’da bir dönem, 1 yıl veya daha fazla süre lise eğitimi almayı tercih edebilirken, lise eğitiminin tamamını bu okulda almak istersen, eğitimin sonunda The B.C. Certificate of Graduation,yani “Dogwood Diploma”sına sahip olabilirsin.

Ayrıca bu liseye özel olarak, 11. ve 12. sınıfta Uluslararası Bakalorya Programı (IB)’nı da tercih edebilir ve eğitimin sonunda Uluslararası Bakalorya Diploması’na sahip olabilirsin.

Özellikle yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, Uluslararası Bakalorya Diploması ile hem birçok üniversiteye daha kolay giriş yapabilir, hem de lisede gördüğün eğitimle üniversitedeki akademik hayata daha kolay alışabilirsin.

Kanada Garibaldi Lisesi’nin Uluslararası Bakalorya eğitimi dahilinde İngilizce(SL/HL), Ekonomi(SL/HL), Fizik(SL), Biyoloji(SL/HL), Matematik(SL), Tarih(HL), Sanat(SL/HL), Fransızca(SL) ve Felsefe(HL) derslerine katılabilirsin.

(Seçebileceğin her dersin Yüksek Seviye(High Level/HL) ve Standart Seviye(Standard Level/SL) dereceleri vardır. SL İngilizce ve HL İngilizce gibi…Buna göre seçtiğin derslerin 3 tanesini HL, 3 tanesini de SL olarak alabilirsin.)

Uluslararası Bakalorya Diploması alabilmek için bu derslerden 6 tanesine ek olarak, Makale Yazımı (Extended Essay); Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)); ve Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) olmak üzere 3 zorunlu derse daha katılabilirsin.

11.sınıfta alacağın Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) dersinde açık görüşlülük, risk alma, entelektüel merak ve eleştirel düşünce becerilerini geliştirirken, makale okumayı ve derinlemesine araştırma yapmayı öğrenebilir, 12. sınıfta alacağın Makale Yazımı (Extended Essay) dersinde ise, öğrendiklerini kullanarak, seçtiğin bir konu üzerine 4000 kelimelik bir araştırma yazısı hazırlayabilirsin.

Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)) ise, akademik alanın dışındaki faaliyetlerinle ilgilidir ve “Toplumsal Katılım Faaliyeti”ne benzer. Bunun için hizmet projelerinde yer alabilir, ya da sanatsal veya atletik faaliyetlere katılabilirsin.

(Okulunda Bakalorya Programı’na katılmanın dışında bir ya da iki tane IB dersine de katılabilir ve eğitimin sonunda Uluslararası Bakalorya Sertifikası kazanabilirsin.

Ayrıca Uluslararası Bakalorya Diploması alırken okulunun kendi diploması olan Dogwood Diploması’nı da alabilirsin.)

Normal lise eğitimin sırasında ise, 9.sınıfta İngilizce, Matematik,  Fiziksel Eğitim ve Sağlık Eğitimi, Sosyal Çalışmalar, Fen zorunlu derslerine ek olarak, Dijital Kodlama ve Medya, Girişimcilik ve Pazarlama, Robotik, Yemek Çalışmaları, Tekstil, Tekstil Sanatları, Ahşap İşi, Görsel Sanatlar, Dans, Drama, Bando, Caz Bandosu, Konser Korosu, Vokal Caz, Gitar, Fransızca, Japonca dersleri içinden istediğin 3 tanesini seçebilir;

10.sınıfta İngilizce (İngilizce için Kompozisyon ve Edebiyat Çalışmaları, Kompozisyon ve Yaratıcı Yazarlık, Edebiyat Çalışmaları ve Yaratıcı Yazarlık, İngiliz İlk İnsanlar: Yeni Medya ve Konuşulan Dil derslerinden birini seçebilirsin.), Matematik (Matematik için İş Yeri Matematiği, Matematiğin Temelleri ve Ön Kalkülüs derslerinden bir tanesini seçebilirsin.) Fiziksel Eğitim ve Sağlık Eğitimi, Sosyal Çalışmalar, Fen zorunlu derslerine ek olarak, Dijital Kodlama ve Medya, Girişimcilik ve Pazarlama, Robotik, Yemek Çalışmaları, Tekstil, Tekstil Sanatları, Ahşap İşi, Metal İşi, Beceri Keşfi, Stüdyo Sanatı, Dans, Drama, Tiyatro Prodüksiyonu, Tiyatro Performansı, Bando, Caz Bandosu, Koser Korosu, Vokal Caz, Gitar, Fransızca seçmeli derslerinden istediğin 3 tanesini tercih edebilir;

11.sınıfta İngilizce (Kompozisyon, Edebiyat Çalışmaları, İngiliz İlk İnsanlar: Edebiyat Çalışmaları ve Yeni Medya derslerinden birini seçebilirsin.), Matematik (Matematik için İş Yeri Matematiği, Matematiğin Temelleri, Ön Kalkülüs derslerinden bir tanesini seçebilirsin.)    zorunlu derslerine ek olarak Dijital Kodlama, Dijital Medya, Pazarlama ve Promosyon, Robotik, Girişimcilik, Okul Yıllığı, Kafeterya, Şeflik Eğitimi, Yemek ve Beslenme, Tekstil, Tekstil Sanatları, Otomotiv Teknolojisi, Ahşap İşi, Metal İşi, Beceri Keşfi, Çizim ve Resim, Sanatın Temelleri, Dans, Oyunculuk, Sinema ve Televizyon, Tiyatro Prodüksiyonu, Tiyatro Prodüksiyonu: Teknik Tiyatro , Tiyatro Performansı, Koreografi, Sahne Yönetimi, Bando, Caz Bandosu, Konser Korosu, Vokal Caz, Gitar, Atletik Liderlik, Okul İçi Liderlik, Fitness ve Kondisyon, Aktif Yaşam Eğitimi, Dış Mekan Eğitimi, Sosyal Çalışmalarda Keşifler, Psikoloji, Fransızca, Japonca, Vatandaşlar için Fen, Hayat Bilimleri(Biyoloji), Kimya, Fizik, Çevresel Bilim           seçmeli derslerinden istediğin 5 tanesini tercih edebilir;

12.sınıfta ise İngilizce (İngilizce Çalışmaları ve İngiliz İlk İnsanlar derslerinden birini seçebilirsin.) zorunlu dersine ek olarak Matematiğin Temelleri, Ön Kalkülüs, Kalkülüs,  Dijital Kodlama, Dijital Medya, Pazarlama ve Promosyon, Robotik, Girişimcilik, Okul Yıllığı,  Kafeterya, Şeflik Eğitimi, Tekstil, Tekstil Sanatları, Otomotiv Teknolojisi, Ahşap İşi,  Metal İşi, Beceri Keşfi, Çizim ve Resim, Sanatın Temelleri, Dans, Oyunculuk, Sinema ve Televizyon, Tiyatro Prodüksiyonu, Tiyatro Prodüksiyonu: Teknik Tiyatro, Tiyatro Performansı, Koreografi, Sahne Yönetimi, Edebiyat Çalışmaları, Bando, Caz Bandosu, Koser Korosu, Vokal Caz, Gitar, Atletik Liderlik, Okul İçi Liderlik, Fitness ve Kondisyon, Aktif Yaşam Eğitimi, Dış Mekan Eğitimi, Karşılaştırmalı Kültürler, Milattan Önce İlk İnsanlar, 20.Yüzyıl Dünya Tarihi, Politik Çalışmalar, Ekonomik Teori, Hukuk Çalışmaları, Felsefe, Kriminoloji, Psikoloji, Fransızca, Japonca, Anatomi ve Fziyoloji(Biyoloji), Kimya, Fizik, Çevresel Bilim seçmeli dersleri içinden istediğin 6 tanesini tercih edebilirsin.

Kanada Garibaldi Lisesi Sana Neler Sunabilir?

Her öğrencinin bir sanat, spor ya da etkinlik alanına yönelmesini amaçlayan Kanada eğitim sistemine göre sunulan Yardımcı Müfredat Programı dahilinde Kitapların Savaşı, Oyun Kulübü, Balıkçılık Kulübü, Yeşil Kulüp, Model Birleşmiş Devletler, Fotoğrafçılık Kulübü, Öğrenci Hükümeti, Fitness Kulübü… gibi kulüplere katılabilir ya da voleybol, futbol, ragbi, basketbol, badminton, koşu, ağırlık kaldırma…gibi spor alanlarından ilgi duyduğuna yönelebilirsin…  

Diğer kanada Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin