Harry Ainlay Lisesi, Kanada’nın Alberta eyaletinde eğitim alabileceğin devlet liselerinden biridir ve bu okulu tercih edersen, lise eğitimin için Edmonton şehrini ziyaret edebilirsin.

Kanada’nın farklı bir eyaletinde bulunan bu okulda lise eğitiminin tamamını almayı planlıyorsan, Alberta Diploması için zorunlu ve seçmeli derslerinle birlikte 100 krediyi tamamlamalısın.

Bu 100 krediyi İngilizce, Fransızca, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Fen, Sosyal Çalışmalar, Fiziksel Eğitim, Kariyer ve Yaşam Yönetimi, Kariyer ve Teknoloji Çalışmaları gibi zorunlu derslerden ve çeşitli seçmeli derslerden oluşturacağın ders programınla tamamlayabilirsin.

Ayrıca bu okula özel olarak 11. ve 12. sınıfta Uluslararası Bakalorya(IB) derslerine katılabilir ve Alberta Diploması’na ek olarak, Uluslararası Bakalorya(IB) Diploması’yla mezun olabilirsin.

Üniversiteye hazırlık niteliğinde olan Uluslararası Bakalorya (IB) eğitimi alarak, ileride yurt dışındaki üniversitelere daha kolay kabul edilebilirsin.

Bu eğitim programı dahilinde okulunda İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Drama, Avrupa Tarihi, Dünya Tarihi, Sanat, Fransızca, İspanyolca derslerine katılabilirsin.

Üniversite hedefine göre aralarından seçim yapabilevceğin bu dersleri zorluk derecesine göre de tercih edebilir; Yüksek Seviye(High Level/HL) ve Standart Seviye(Standard Level/SL) olarak belirtilen bu derecelere göre İngilizce dersini HL, Matematik dersini ise HL olarak görebilirsin.

Uluslararası Bakalorya Diploması alabilmek için de seçtiğin 6 derse (Bunlardan 3 tanesini HL, 3 tanesini de SL olarak alabilirsin.) ek olarak, Makale Yazımı (Extended Essay); Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)); ve Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) olmak üzere 3 zorunlu derse daha katılabilirsin.

11.sınıfta alacağın Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) dersinde açık görüşlülük, risk alma, entelektüel merak ve eleştirel düşünce becerilerini geliştirirken, makale okumayı ve derinlemesine araştırma yapmayı öğrenebilir, 12. sınıfta alacağın Makale Yazımı (Extended Essay) dersinde ise, öğrendiklerini kullanarak, seçtiğin bir konu üzerine 4000 kelimelik bir araştırma yazısı hazırlayabilirsin.

Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)) ise, akademik alanın dışındaki faaliyetlerinle ilgilidir ve “Toplumsal Katılım Faaliyeti”ne benzer. Bunun için hizmet projelerinde yer alabilir, ya da sanatsal veya atletik faaliyetlere katılabilirsin.

(Okulunda Bakalorya Programı’na katılmanın dışında bir ya da iki tane IB dersine de katılabilir ve eğitimin sonunda Uluslararası Bakalorya Sertifikası kazanabilirsin.)

Normal lise eğitim programıyla Alberta Diploması alabilmek için de 9.sınıfta İngilizce, Matematik, Fen, Sosyal Çalışmalar gibi zorunlu derslere ek olarak seçmeli dersle görebilir;

10.sınıfta İletişim Teknolojisi(Fotoğrafçılık ve Video Prodüksiyonu), Robotik/Ön Mühendislik, Bilgisayar Bilimi, Kozmetoloji, Yemek Çalışmaları, Moda Çalışmaları, Tasarım Çalışmaları, Mekanik, İnşaat, Üretim/Kaynak İşlemi, İngilizce, Sanat, Drama, Oyunculuk, Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Müzik, Gitar, Fransızca, IB Fransızca, Almanca, IB Almanca, Japonca, IB Japonca, İspanyolca, IB İspanyolca, Liderlik , Matematik(İş Yeri Matematiği, Matematik), Fiziksel Eğitim, Fen, Sosyal Çalışmalar… gibi zorunlu ve seçmeli dersler görebilir;

11.sınıfta Bilgisayar Bilimi, Kozmetoloji, Yemek Çalışmaları, Moda Çalışmaları, Tasarım Çalışmaları, Mekanik, İnşaat, Üretim/Kaynak İşlemi, İngilizce, IB İngilizce, Sanat, IB Sanat, Drama, IB Drama, Oyunculuk, Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Müzik, Gitar, Liderlik, Matematik(Ön Kalkülüs, Matematiğin Temelleri, İş Yeri Matematiği, IB Matematik), Fiziksel Eğitim, Fen(Fizik, IB Fizik, Kimya, IB Kimya, Biyoloji, IB Biyoloji), Sosyal Çalışmalar, IB Avrupa Tarihi dersleri arasından programını oluşturabilir;

12.sınıf Kozmetoloji, Yemek Çalışmaları, Moda Çalışmaları, Tasarım Çalışmaları, Mekanik, İnşaat, Üretim/Kaynak İşlemi, İngilizce, IB İngilizce, Sanat, IB Sanat, Drama, IB Drama, Oyunculuk, Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Müzik, Gitar, Liderlik, Matematik(Ön Kalkülüs, Matematiğin Temelleri, İş Yeri Matematiği, IB Matematik), Fiziksel Eğitim, Fen(Fizik, IB Fizik, Kimya, IB Kimya, Biyoloji, IB Biyoloji), Sosyal Çalışmalar, IB Dünya Tarihi gibi dersler arasından İngilizce ve Matematiği zorunlu olarak görmek dışında, kalan derslerinin çoğunluğunu seçmeli derslerden oluşturabilirsin.

Kanada Harry Ainlay Lisesi Sana Neler Sunabilir?

12.sınıfa kadar İngilizce derslerini yabancı öğrenciler için sunulan ESL(İkinci Dil Olarak İngilizce)şeklinde görebilir; sınıf dışında kendini sanat, spor ya da çeşitli etkinlik alanlarında geliştirebilmen için Anime Kulübü, Bando, Kültür Festivali, Satranç Kulübü, Tarih Filmleri Kulübü, Satranç Kulübü, Dans Kulübü, Robotik, Sinema Kulübü, Konuşma ve Mülakat Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Okul Gazetesi gibi sanat ve etkinlik kulüplerine katılabilir; yine okul bünyesinde basketbol, futbol, voleybol, curling, amigo takımı, yüzme, golf, ragbi, güreş, badminton… gibi spor alanlarına yönelebilirsin…

Diğer kanada Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin