İngiltere’de lise eğitimi alabileceğin okullardan biri olan Oxford Sixth Form College, 15-19 yaş aralığı için sadece lise eğitimi veren özel bir okuldur.

Oxford’da eğitim alabileceğin bu okulda, ağırlıklı olarak lise eğitiminin son iki senesi olan 12. ve 13. sınıf için A Level eğitimi görebilirsin.

Özellikle üniversite eğitimini İngiltere’de almayı planlıyorsan, okullara daha kolay giriş yapabilmen için mutlaka A Level eğitimi almalısın.

Ağırlıklı olarak üniversitede eğitim görmek istediğin bölüme yönelik dersleri içeren A Level eğitimi sırasında, en az 3, en fazla da 4 ders seçebilirsin.

Ancak A Level eğitimi öncesinde İngiltere’de kısa bir lise eğitim deneyimi yaşamak istersen, okulunun sunduğu 1 yıllık GCSE eğitim programına da katılabilirsin.

(GCSE eğitimi İngiltere liselerinde 10. ve 11. sınıflarda verilir. Kısıtlı bir bütçe ve zamanın varsa bu 1 yıllık GCSE eğitimini değerlendirebilir ve A Level’a daha kolay adapte olabilirsin.)

Bir yıllık GCSE eğitimin sırasında da İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Sanat ve Tasarım(Güzel Sanatlar, Fotoğrafçılık, Tekstil) ve Fiziksel Eğitim zorunlu derslerine ek olarak, Coğrafya, Tarih, Fransızca ve İspanyolca dersleri arasından iki dersi seçebilirsin.

A Level eğitimin içinse Oxford Sixth Form College’da daha fazla seçenek bulabilirsin.

A level eğitimini iki yıl yerine, yoğun programla bir yılda tamamlamak isteyen, ya da daha önceden A Level eğitimi almış, ancak yeterli not ortalamasına sahip olamamış veya yine önceden A Level eğitimi almış, ancak seçtiği alan derslerini değiştirmek isteyen öğrenciler için sunulan bir yıllık A Level eğitimini tercih edebilir;

Bir yıllık A level eğitimi sırasında da İşletme, Ekonomi, Sanat ve Tasarım(Güzel Sanatlar, Fotoğrafçılık ya da Tekstil), Medya Çalışmaları, Politika, Klasik Medeniyetler, Sosyoloji, Psikoloji, Sanat Tarihi, Hukuk, Fransızca, İspanyolca, Matematik, İleri Matematik, Bilgisayar Bilimi, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe, Klasik Latince, Tarih, Dini Çalışmalar, Coğrafya, İngiliz Edebiyatı dersleri arasından seçimini yapabilir;

(Yeniden A Level eğitimi alan öğrenciler, ilk defa A Level eğitimi alacak olan öğrencilerden ayrı olarak eğitim alabilir ve sadece Felsefe, Klasik Latince, Tarih, Dini Çalışmalar, Coğrafya, İngiliz Edebiyatı dersleri arasında seçim yapabilir.)

Başka bir okulda bir dönem A Level eğitimi almış, ancak derslerini değiştirerek yeniden başlamak isteyen ve eğitim döneminin başı olan Eylül ayını beklemeden Aralıkta başlamak isteyen öğrenciler için sunulan 5 dönemlik (Normalde A Level eğitimi 6 dönemdir.) A Level eğitimini tercih edebilir;

(Bu programda ek çalışma saatleriyle ilk yıl eğitimini yarım yılda tamamlayabilir ve ikinci senende normal A Level eğitimine devam edebilirsin.)

Son olarak da 2 yıllık normal A Level eğitimini tercih edebilir ve Ekonomi, İşletme, Bilgisayar Bilimi, Medya Çalışmaları, Fotoğrafçılık, Sanat ve Tasarım, Tekstil, Felsefe, Tarih, Politika, Dini Çalışmalar, Coğrafya, İngiliz Edebiyatı, İngiliz Dili, Sosyoloji, Psikoloji, Sanat Tarihi, Hukuk, Matematik, Fizik, İleri Matematik, Kimya, Biyoloji, Japonca, İtalyanca, Almanca, Çince, Rusça, Fransızca, İspanyolca dersleri arasından seçim yaparak programını oluşturabilirsin.

İngiltere Oxford Sixth Form College Sana Neler Sunabilir?

Okul dışında, ancak okulunun anlaşmalı olduğu tesislerde tenis, futbol, basketbol, yüzme, badminton gibi alanlarda spor yapabilir; okul bünyesinde Hukuk Topluluğu, Kitap Kulübü gibi veya her sene öğrenci isteklerine göre kurulan kulüplere katılarak sınıf dışında da kendini geliştirebilirsin…

  • Aile Yanında
  • Öğrenci Yurdunda

Diğer ingiltere Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin