1.Sertifika-diploma programı nedir?

Master eğitimine alternatif olarak, süresini kendin belirleyebileceğin, daha uygun fiyatlı ve uygulamaya yönelik dersler içeren, mesleki alanda eğitim alabileceğin programlardır. Bu tür programlara genellikle üniversitelerde ya da sertifika-diploma eğitimi sunabilen dil okullarında katılabilirsin. Ayrıca eğitim sonlarında yapabileceğin ücretli yada ücretsiz stajla, yurt dışında iş deneyimi kazanabilirsin.

2.Kimler Katılabilir?

Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış olan herkes katılabilir. Ancak mühendislik ya da sağlık gibi bazı alanlarda, katılım koşulu olarak önceden üniversite eğitimi görmüş olman gerekebilir.

3.İngilizce bilmem gerekli midir?

Yurt dışında katılacağın bu tür programlar için, en az orta seviyede İngilizce ya da bazı okullarda IELTS/TOEFL puanı gerekebilir. Ancak yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan, öncesinde bir dil okuluna kaydolabilirsin.

4.Katılım koşulları nelerdir?

Bir sertifika ya da diploma programına katılabilmen için, üniversite ya da master eğitimindeki gibi koşullar aranmaz. Tek gerekli olan, en az orta seviyede İngilizce bilmendir. Ancak bazı bölümler için o alanda önceden üniversite eğitimi görmüş olman gerekebilir.

5.Sertifika ve diploma programlarının farkı nedir?

İçerik ve süre bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Sertifika eğitimi daha kısa sürerken, diploma eğitimini, sertifikadan biraz daha fazla ders alarak ve biraz daha uzun sürede tamamlayabilirsin.

Örneğin; bir okulda turizm üzerine eğitim almak için sertifika programına katıldığında, a,b ve c dersleri alarak programı 3 ayda tamamlarken; aynı alanda diploma programına katıldığında a,b,c derslerine ek olarak d, e ve f derslerini de alıp, programı 6 ayda tamamlayabilirsin.

6.Diploma programı  sonunda alacağım belge, üniversite eğitimi sonunda verilen belge yerine geçer mi?

Diploma programı sonunda alacağın belge, yani diploma, üniversite ya da master eğitimi sonucunda alınan diplomadan tamamen farklı bir şeydir. Diploma, sadece bu programın ismidir ve sertifika gibi, diploma da kısa süreli mesleki eğitim alabileceğin bir program çeşididir.

7.Sertifika-diploma programları ne kadar sürer?

En az 4 haftadan en fazla 1 yıla kadar sürebilen bu programlar, türüne(sertifika ya da diploma olmasına) ve seçtiğin alana göre değişiklik gösterebilir. Her ülkede, her okulda ve her alanda farklı sürede eğitim alabilirsin.

8.Hangi alanda eğitim alabilirim?

Bilgisayar, mühendislik, tasarım, sağlık … gibi her tür alanda eğitim alabilecğin bir sertifika ya da diploma programı bulabilirsin. Hatta zamanın ve bütçen yeterliyse birden fazla programa katılıp, birden fazla alanda kendini geliştirebilirsin.

9.Ülke seçimimi neye göre yapmalıyım?

Ayırabileceğin bütçeye, zamana ve o ülkede sunulan eğitim ve staj imkanlarına göre ülke seçimini yapabilirsin. Örneğin evine yakın olduğu için İngiltere’yi, İngiltere’den daha hesaplı olduğu için Amerika’yı ya da, çalışma ve staj imkanları nedeniyle Amerika, Kanada veya Avustralya’yı tercih edebilirsin.

10.Okul seçimimi neye göre yapmalıyım?

Öncelikle, ilgilendiğin alana yönelik eğitim verebilen okullar arasında seçim yapabilirsin. Üniversite ya da dil okullarında katılabileceğin bu eğitim için üniversiteyi tercih edersen, program içindeki dersleri sonradan bir master eğitimi için saydırabilir ve çok iyi üniversitelerde eğitim alma fırsatını yakalayabilirsin. Eğer bir dil okulunu tercih edersen, üniversitede alabileceğinden daha kısa sürede ve daha hesaplı eğitim alabilirsin.

11.Sertifika-diploma programları sonunda staj yapabilir miyim?

Genellikle dil okullarının sunduğu sertifika-diploma eğitiminin sonunda, okulunun belirlediği süre boyunca staj yapabilirsin. Yapabileceğin stajın süresi seçtiğin program türüne (sertifika ya da diploma), okulunun imkanlarına ve seçtiğin alana göre değişiklik gösterebilir. Ücretli ya da ücretsiz stajın yanı sıra,  bazı ülkelerde belirli bir süre için çalışma izni de alabilirsin.

12.Eğitimim sırasında çalışabilir miyim?

Eğitiminin bir parçası olmak yerine cep harçlığına küçük bir katkı olarak, bazı ülkelerde ve belli koşullara göre çalışabilirsin. Örneğin Kanada ve Avustralya’da 24 haftadan fazla sürecek bir programa katılırsan, haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilirsin.

13.Eğitimim sırasında nerede kalabilirim?

Eğitim alacağın okulun sunduğu imakanlardan yararlanabilir, okul kampüsü içinde ya da okuluna yakın mesafede bulunan bir öğrenci yurdunda kalabilirsin. Bunun yanı sıra kendi konaklamanı kendi imkanlarınla da ayarlayabilirsin.

14.“Optional Practical Training” Nedir?

Sadece Amerika’da geçerli olan ve 9 aydan fazla sürecek bir sertifika-diploma programına katıldığında hak kazanacağın, 1 yıl süreli çalışma iznidir. OPT sayesinde Amerika’da gerçek iş deneyimi kazanabilirsin. Eğer katılacağın sertifika-diploma programı 9 aydan kısa sürecekse, çalışma iznini kazanabilmek için farklı bir sertifika-diploma programına da katılabilirsin.

Eğer aradığın soruyu ya da istediğin cevabı burada bulamadıysan, aklına takılanlar için hemen bize ulaşabilirsin