Mesleğinde kendini daha fazla geliştirmek veya tamamen farklı bir alanda yeni bir başlangıç yapmak istiyorsan,  rüyalar ülkesi Amerika’da bir sertifika ya da diploma programına katılabilirsin.

Özellikle de kısıtlı bir bütçe ve zamana sahipsen, sertifika ya da diploma eğitimi alarak, master eğitiminden daha kısa sürede, daha fazla uygulamaya yönelik derslerle ve daha az maliyetle, kariyerinde büyük bir sıçrama yapabilirsin.

Ancak ülke seçimi konusunda Amerika ve İngiltere arasında kaldıysan, İngiltere’den daha hesaplı eğitim almak için kesinlikle Amerika’yı tercih edebilirsin.

Ama “Sertifika mı, yoksa diploma mı?” diye sorarsan, en az 4 haftadan en fazla 1 yıla kadar değişen programlar içinden, sertifika programını daha kısa sürede; diploma programını ise sertifikada göreceğinden daha fazla ders alarak, daha uzun sürede tamamlayabilirsin.

Önemli Not; “Diploma” kelimesinin aklını karıştırmaması için, üniversite ya da master eğitimi sonucunda alınan belgeden tamamen farklı bir şey olduğunu unutma. Sertifika gibi, diploma da kısa süreli mesleki eğitim alabileceğin bir program çeşididir.  Yani tamamlaman sonucunda alacağın diploma belgesi, üniversite eğitimi sonucunda verilen diploma belgesinden tamamen farklıdır.

Sadece orta seviyede İngilizce ya da IELTS/TOEFL puanıyla, birbirinden farklı her tür alanda katılabileceğin bu programlar sayesinde, hem gündelik hem de mesleki İngilizce’ni  fazlasıyla geliştirebilirsin.

Ancak bazı okullarda, özellikle de mühendislik ya da sağlık gibi bir alanı seçmeyi düşünüyorsan, seçeceğin bölümle ilgili önceden üniversite eğitimi görmüş olman gerekebilir.  Okula ya da alana göre değişiklik gösterebilen bu koşulu sağlıyorsan, istediğin bölümde rahatlıkla eğitim alabilirsin.

Sertifika ya da diploma eğitimini Amerika’da almanın en büyük avantajını ise, “Optional Practical Training” ile yaşayabilirsin. 9 aydan fazla sürecek bir programa katıldığın takdirde, eğitiminin sonunda Amerika’da 1 yıl çalışma iznine sahip olabilirsin.

Sertifika ya da diploma eğitimini Amerika’da almanın en büyük avantajını ise, “Optional Practical Training” ile yaşayabilirsin. 9 aydan fazla sürecek bir programa katıldığın takdirde, eğitiminin sonunda Amerika’da 1 yıl çalışma iznine sahip olabilirsin.

Genellikle üniversitelerde veya bu tür programlar sunan dil okullarında katılabileceğin eğitimin için aşağıda yer alan okulları ve eğitim alanlarını inceleyebilir ya da okul, program, konaklama ve fiyat konularında daha detaylı bilgi için, hemen bize ulaşabilirsin

Amerika Sertifika – Diploma Okulları

Ülkeler ve Programlar