Sen de hayaller ülkesi Amerika’da üniversite ya da master eğitimi almayı düşlüyorsan, sınav ya da puan engeline takılmadan, istediğin okula başvurabilirsin

Ancak plan yapmaya başlamadan önce, Amerikan eğitim sistemi hakkında biraz bilgi alabilirsin…

Amerika’da üniversite ya da master eğitimi alabilmek için öncelikle yeterli seviyede İngilizce bilmelisin.

İngilizce konusunda eksiklerin varsa, Amerika veya farklı bir ülkede İngilizce öğrenebileceğin bir dil okuluna kaydolabilirsin.

İngilizce seviyen yeterliyse, TOEFL puanınla seviyeni belirleyip, lise diploman ve not ortalamanla birlikte istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

(Eğer Uluslararası Bakalorya’ya sahipsen, Amerika’da bir üniversiteye direk başvuruda bulunabilirsin.)

Ancak üniversite konusunda seçim yapmadan önce, Amerika’da 4 yıllık ve 2 yıllık olmak üzere iki çeşit üniversite olduğunu bilmelisin.

4 yıllık normal üniversitelerin daha fazla kabul koşulu varken, 2 yıllık olan ve “Community College” olarak adlandırılan üniversitelerin kabul koşulları daha kolaydır.

Bu duruma göre, koşulları rahatlıkla yerine getiriyorsan 4 yıllık bir üniversiteye direk başvurabilir; ya da daha kolay yoldan önce bir “Community College”ta eğitim alıp, 3. ve 4. sınıf için 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsin. 

İkinci seçeneği tercih edersen, eğitim giderlerin konusunda da bütçeni rahatlatabilirsin.

Eğer Amerika’da master eğitimi almayı düşünüyorsan, İngilizce seviyen ve üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilirsin.

Ancak gerekli not ortalamasına sahip değilsen, 10-30 hafta kadar süren bir Pre-Master programına katılabilirsin.

(Eğer MBA eğitimi almayı düşünüyor ve  iş deneyimi konusunda eksiğin varsa, bir Pre-MBA programına da katılabilirsin.)

Anlatılanlara dayanarak eğitim almak istediğin okulu seçmeden önce iyi bir araştırma yapman gerektiğini de unutma. Çünkü eyaletlerden oluşan Amerika’da, her eyaletin kendi eğitim bakanlığı ve kendine has eğitim olanakları vardır.

Bu nedenle Amerika’da tercih edebileceğin yüzlerce üniversiteye aşağıda birkaç örnek bulabilir ve eğitim almak isteyeceğin okulun kabul koşulları,konaklama imkanları ve fiyatı konusunda daha detyalı bilgi alabilmek için  hemen bize ulaşabilirsin

Amerika Üniversiteleri

Diğer Ülkeler