Üniversite eğitimin için özellikle Fransa’yı düşünüyorsan, öncelikle eğitim sistemi hakkında biraz bilgi alabilirsin.

Başlangıcı Fransa’nın eğitim diliyle yapmamız gerekirse, lisans eğitimin için en az orta seviyede Fransızca bilmen gerekebilir. 

Bu durumda eğer bir Fransız Lisesi mezunuysan direk başvuruda bulunabilir; Fransızca biliyorsan, bir DELF/DALF sınavıyla seviyeni belirtebilir; hiç Fransızca bilmiyorsan da, bu eksiğini bir dil okuluna kaydolarak giderebilirsin. 

Eğer Fransa’da yüksek lisans ya da doktora eğitimi almayı planlıyorsa, tamamen İngilizce eğitimi alabileceğin birçok bölüm içinden alanına uygun olanı tercih edebilirsin.

Fransa’da üniversite eğitimin için okul tercihi konusunda ise birden fazla seçenekle karşılaşabilirsin.

Devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin yanı sıra, “Grande Ecole”okullarını da tercih edebilirsin.

Sadece mühendislik ya da ticaret ve işletme eğitimi alabileceğin bu okulların bazıları devlete bağlı, bazıları da özel okullar olurken, “Grande Ecole” okullarında master ile birlikte 5 yıl süresince eğitim görebilirsin.

Tüm bunların dışında sadece sanat ya da sadece mimarlık eğitimi veren ve yine hem lisans hem de lisans üstü eğitimi alabileceğin özel okulları da tercih edebilirsin.

Fransa’da üniversite(lisans) için başvuru koşulları konusunda ise, eğer uluslararası bakalorya sahibiysen ya da yine bir Fransız lisesi mezunuysan istediğin okula direk başvuruda bulunabilirsin.

Eğer normal lise mezunuysan öncelikle Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılmalı ve kazandığın bölümü Fransa’da okuyabilmek için Fransa’da bir üniversiteye başvurabilirsin. 

(Yine en az orta seviyede Fransızca bilmen gerekir.)

Fransa’da master (lisans üstü) eğitimi almayı planlıyorsan genellikle özel üniversiteleri tercih edebilir, böylece eğitimini İngilizce alabilirsin.

Bunun için de üniversite diploman, not ortalaman ve kendin hakkında vereceğin bilgilerle (niyet mektubun, kariyer hedeflerin, projelerin gibi) istediğin okula başvurabilirsin.

Yeterli seviyede Fransızca biliyorsan, master eğitimi için, aynı koşullarla birlikte devlet üniversitelerini de tercih edebilirsin.

Anlatılanlara ek olarak Fransa’da lisans eğitimini 3 yılda, master eğitimini 2 yılda, doktora eğitimini ise 2/3 yılda tamamlayabilirsin.

Fransa’da lisans eğitimi başvurularını 1 Aralık ve 31 Ocak tarihleri arasında yapabilirsin.

Tüm bunlara ek olarak eğitimin sırasında haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilir ve cep harçlığına katkıda bulunabilirsin.

Üniversite ya da master eğitimini Fransa’da alma fikri aklına yattıysa, tercih edebileceğin üniversitelere aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, üniversiteler, konaklama imkanları ve fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

Fransa Üniversiteleri

Diğer Ülkeler