Sınava gerek kalmadan, üniversite eğitimi için lise diploman ve not ortalamanla, master eğitimi için ise sadece üniversite not ortalamanla, İngiltere’de istediğin okulu tercih edebilirsin…

Eğitimini İngilizce alabileceğin İngiltere üniversiteleri için yabancı dilin yeterliyse, seviyeni IELTS puanıyla belirtebilir; yabancı dilin yeterli değilse İngilizce’nin ana vatanında bir dil okuluna kaydolabilirsin.

(Eğer Uluslararası Bakalorya’ya sahipsen, İngiltere’de bir üniversiteye direk başvuruda bulunabilirsin.)

Yabancı dil konusunda gerekenleri yaptıktan sonra, İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmek için öncelikle bir çeşit hazırlık sınıfı (ya da hızlandırılmış lise eğitimi) kabul edilen, “A Level” ya da “Foundation” eğitimi almalısın.

Ama eğer zaman ve bütçe konusunda kısıtlılığın varsa “Foundation”ı tercih ederek, eğitimini 1 yılda tamamlayabilirsin.

İngiltere’de master eğitimi alabilmek için ise, sadece üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir; eğer gerekli not ortalamasına sahip değilsen genellikle 10-30 hafta kadar süren bir Pre-Master programına katılabilirsin.

(Eğer MBA eğitimi almayı düşünüyor ve  iş deneyimi konusunda eksiğin varsa, bir Pre-MBA programına da katılabilirsin.)

İngiltere’de tercih edebileceğin yüzlerce üniversiteye aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, okul, konaklama ve fiyat konularında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

İngiltere Üniversiteleri

Diğer Ülkeler