Diğer ülkelerden biraz daha farklı bir sistemine sahip olan İspanya’da üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, bizden biraz bilgi alabilirsin.

Ağırlıklı olarak devlet üniversiteleri bulunan İspanya’da eğitim alabilmek için, öncelikle en az orta seviyede İspanyolca bilmelisin.

İspanya’da üniversite eğitimi alabilecek derecede İspanyolca biliyorsan, dil seviyeni belirtebilmek için bir DELE sınavına katılabilirsin.

Eğer İspanyolca bilmiyorsan, bu eksiğini bir dil okuluna kaydolarak giderebilir ya da az sayıda bulunan ancak İngilizce eğitim veren özel üniversiteleri de tercih edebilirsin.

Bunun dışında İspanya’da bir üniversiteye başvurabilmek için “Selectividad” adı verilen İspanya’daki üniversite sınavına girebilirsin.

Selectividad sınavının `’ı ve lise not ortalamanın @’ı alınarak elde edilen puanla birlikte eğitim almak istediğin üniversiteye başvurabilirsin.

(Ancak henüz kesinleşmemiş bir bilgiye göre 2015 yılından itibaren Selectividad sınavı uygulamadan kaldırılıp, her üniversitenin kendine göre bir sınavı olacaktır.)

Ama eğer Türkiye’deki bir Fransız ya da İtalyan Lisesi mezunuysan veya Uluslararası Bakalorya sahibiysen, bu sınava gerek kalmadan (ve en az orta seviyede İspanyolca ile) üniversite tercihini isteklerine göre yapabilirsin.

İspanya’da master eğitimi almayı planlıyorsan, sadece üniversite diploman ve yeterli seviyede İspanyolca ile birlikte istediğin üniversitenin alanınla ilgili bölümüne başvurabilirsin.

Tüm anlatılanlara göre üniversite ya da master eğitimini İspanya’da almayı düşünüyorsan, tercih edebileceğin üniversitelere aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, üniversiteler, konaklama imkanları ve fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

İspanya Üniversiteleri

Diğer Ülkeler