Sadece üniversite eğitimi için değil, kısa süreliğine de olsa İtalya’nın havasını soluyabilmek için bile bu harika ülkeyi tercih edebilirsin.

Özellikle moda ya da mimarlık alanında üniversite eğitimi almayı düşünüyorsan, kesinlikle İtalya’yı tercih etmelisin.

Ama öncesinde İtalya’da üniversite ve master eğitimi konusunda biraz bilgi alabilirsin.

İtalya’da Üniversite Eğitimini İngilizce de Alabilirsin

Aklına ilk gelen soru eğitim diliyse, İtalya’da üniversite eğitimini İngilizce alabilir ama öncesinde İngilizce seviyeni IELTS puanınla belirtebilirsin.

Hatta ekonomi, finans, işletme, mühendislik, tıp, eczacılık, biyoteknoloji, beşeri bilimler, uluslararası bilimler ve politika gibi alanlarda lisans ya da master eğitiminin tamamını İngilizce alabilir, diğer alanlarda (yine özellikle de moda alanında) ise eğitimini İtalyanca görebilirsin.

Üniversite hayatına başlaman önce İngilizce ya da İtalyanca konusunda eksiklerin olduğunu düşünüyorsan, eğitimin öncesinde bir dil okuluna kaydolabilirsin.

(İtalya’da İngilizce ya da İtalyanca hazırlık eğitimini, üniversitelerin anlaşmalı olduğu dil okullarında da alabilirsin.)

İtalya’da Üniversite Eğitimi Almak için

Dil konusunu çözümlediysen İtalya’daki çoğu üniversiteye sadece lise diplomanla başvurabilir; ancak tıp, veterinerlik ve mimarlık bölümleri için İtalya genelinde düzenlenen bir sınav sonucuna göre üniversiteye kaydolabilirsin.

Mühendislik, moda, sanat ya da tasarım gibi alanlarda ise, seçeceğin üniversitenin kendi bünyesinde düzenlediği bir sınavla ya da portfolyonla birlikte, İtalya’da üniversite hayatına başlayabilirsin.

İtalya’da master ya da doktora eğitimi almayı planlıyorsan; lisans bölümüne uygun bir alana başvurabilir, başvurun sırasında ise yine üniversite bünyesinde bir sınava ya da mülakata alınabilirsin.

Üniversite ya da master eğitimini İtalya’da almanın avantajlarını merak ediyorsan; örneğin üniversite eğitimini 3 yılda (tıp ve mühendislik alanları hariç), master eğitimini ise 1/2 yılda tamamlayabilirsin.

Mezuniyetin sonrasında ise İtalya ya da schengen vizesi geçerli olan ülkelerde 1 yıl süresince oturma ve çalışma iznine sahip olabilirsin.

Ayrıca devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler arasında büyük bir fiyat farkı bulunmayan İtalya’da oldukça hesaplı bir eğitim hayatı geçirebilirsin.

Üniversite ya da master eğitimini İtalya’da alma fikri aklına yattıysa, tercih edebileceğin onlarca İtalya üniversitesine aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, üniversiteler, konaklama imkanları ve fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

İtalya Üniversiteleri

Diğer Ülkeler