Eğitim sistemi Amerika’ya benzese de, üniversite maliyetleri Amerika’dan çok daha uygun olan Kanada’da, üniversite eğitimi için lise diploman ve not ortalamanla; master eğitimi için ise sadece üniversite not ortalamanla birlikte istediğin okula başvurabilirsin.

Ancak okul seçimi yapmadan önce Kanada eğitim sistemi konusunda biraz bilgi alabilirsin…

Öncelikle eğitim dili İngilizce olduğu için, İngilizce seviyeni TOEFL puanınla belirleyebilir; yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan Kanada’da ya da farklı bir ülkede bir dil okuluna kaydolabilirsin.

(Eğer Uluslararası Bakalorya’ya sahipsen, Amerika’da bir üniversiteye direk başvuruda bulunabilirsin.)

Amerika’daki gibi, Kanada’da da 4 yıllık ve “Community College” denilen 2 yıllık üniversiteler vardır ve “Community College”a giriş, 4 yıllık üniversiteye girişten daha kolaydır.

Buna göre ister 4 yıllık üniversiteye direk başvurabilir, istersen de önce 2 yıllık “Community College”ta eğitim alıp, sonrasında 3. ve 4. yılın için 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsin.

İkinci seçeneği tercih edersen, eğitim giderlerin konusunda da bütçeni rahatlatabilirsin.

Eğer Kanada’da master eğitimi almayı düşünüyorsan, İngilizce seviyen ve üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilirsin.

Ancak gerekli not ortalamasına sahip değilsen, 10-30 hafta kadar süren bir Pre-Master programına katılabilirsin.

(Eğer MBA eğitimi almayı düşünüyor ve  iş deneyimi konusunda eksiğin varsa, bir Pre-MBA programına da katılabilirsin.)

Üniversite ya da master eğitimi için Kanada fikri aklına yattıysa, tercih edebileceğin yüzlerce üniversiteye aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, okul, konaklama ve fiyat konularında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

Kanada Üniversiteleri

Diğer Ülkeler