Kanadada Lise

Lise eğitimini Kanada’da alarak, Türkiye ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde, istediğin üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsin…

İleride istediğin üniversiteyi özgürce seçebilme imkanının yanı sıra Kanada’da ilgi alanına, hedeflerine ve bütçene uygun bir lise eğitimi alabilirsin.

Ama hemen karar vermeden önce Kanada’da lise eğitimi hakkında biraz bilgi edinebilirsin.

Kanada’da Lise Eğitimi Alabilmek için…

Eğer 15-18 yaş aralığında, gereken seviyede İngilizce ve not ortalamasına sahip bir lise öğrencisiysen, Kanada’da istediğin liseye başvuruda bulunabilirsin.

İngilizce konusunda yeterli olmadığını düşünüyorsan, bu eksiğini okulunda yabancı öğrenciler için sunulan İkinci Dil Olarak İngilizce(ESL) dersleriyle giderebilirsin.
Lise Eğitiminin Tamamını Kanada’da Alabilir ya da Daha Kısa Bir Süre için Kanada’yı Ziyaret Edebilirsin.
Kanada’da lise eğitim süresini hedeflerine ya da bütçene göre kendin belirleyebilir, eğitiminin tamamını Kanada’da alabileceğin gibi, birkaç dönem veya birkaç yıl için de Kanada’yı ziyaret edebilirsin.

Kısa süreli lise eğitimi almayı planlıyorsan, eğitimin için 9. ya da 10. sınıfı tercih edersek Kanada liselerine daha kolay uyum sağlayabilirsin.

Çünkü yabancı dilde alacağın bu eğitim sırasında hem derslere daha kolay uyum sağlayabilir, hem de Türkiye’dekine benzer bir ders programına sahip olabilirsin.
Eğitimin için Kanada’da Bir Devlet Lisesini ya da Bir Özel Liseyi Tercih Edebilirsin.
Tercihin Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim almak olacaksa, yabancı öğrenciler için ücretli olan okullarda, özel liselere kıyasla daha ekonomik bir eğitim alabilirsin.

Okul tercihini ise, Amerika’ya benzer bir şekilde, “district” denilen bölgeler içindeki okullara göre yapabilirsin.

(NOT: Kanada’da devlet liseleri 5 farklı bölge(district) içinde yer alır.

British Columbia (Kendi içinde 6 bölgeye ayrılır.), Alberta,  Manitoba, Ontario (Kendi içinde 3 bölgeye ayrılır) ve Nova Scotia.

Bu bölgeler içinden sadece Nova Scotia’da seçim yapmak yerine, okuluna devlet tarafından yerleştirilirsin.)

Aşağıda Kanada’da seçebileceğin onlarca devlet lisesine birkaç örnek bulabilirsin.

Ancak seçimini kolaylaştırman için, eğitim seviyen, yaşın , kariyer planların, hobilerin, ilgi alanların, yeteneklerin ve yaşam tarzın konusunda bizi bilgilendirip,  sana uygun olabilecek Kanada devlet liselerini bizden daha detaylı şekilde öğrenebilirsin.

Örneğin piyano çalmaya ilgin varsa ya da kariyer hedefin bir piyanist olmaksa, müzik eğitimi alabileceğin ya da müzik kulübü olan bir okulda eğitim alabilir;  hatta müzikle ilgilenen ve belki de evinde piyanosu bulunan bir aile yanında konaklayabilirsin.

Eğer Kanada’da lise eğitimin için daha büyük bir bütçe ayırabiliyorsan, özel liseleri de tercih edebilirsin.

Kanada’daki özel liselerde de istediğin okulu kendi tercihlerine göre kendin belirleyebilir, yine İngilizce konusunda eksiklerin varsa, bu ihtiyacını okulunda İngilizce eğitimi (ESL) alarak giderebilirsin.

Ancak devlet liselerinden farklı olarak, Kanada’daki özel lise eğitimin süresince, ister aile yanında istersen de okulunun öğrenci yurdunda konaklayabilirsin.

Kanada Liselerinden Mezun Olabilmek için…

Kanada’daki ister devlet lisesi olsun, ister özel lise olsun, tüm liseler bulundukları eyaletin mezuniyet koşullarına göre diploma verebilir.

Örneğin Ontario eylatinde bulunan tüm liselerden toplamda 30 kredi ile Ontario Lise Diploması alabilirken, British Columbia eyaletindeki tüm okullardan toplamda 80 kredi ilse Dogwood Diploması alabilirsin.

(Ontario eyaletinde örneğin matematik dersleri 1 kredi sayılırken, British Columbia eyaletinde matematik dersleri 4 kredi sayılabilir)

Ayrıca her lisede, seni okul sonrası hayata hazırlaması için evsiz barınağı, yaşlılar yurdu, yardım derneği ya da bağış organizasyonu gibi yerlerde toplum hizmeti adı altında belirli sürelerde çalışabilirsin.
Kanada Liselerinde Uluslararası Bakalorya ya da Advanced Placement Eğitimi de Alabilirsin.

9.sınıftan 12.sınıfa kadar eğitim alabileceğin Kanada liselerinde 9. ve 10. sınıfta Matematik, Fen, Tarih, Coğrafya, İngilizce, Fransızca…gibi ağırlıklı olarak zorunlu derslerine ek çeşitli alanlarda seçmeli dersler alabilirsin.

11. ve 12. sınıf gibi son senelerinde ise ağırlıklı olarak seçmeli dersler görebilir ve bunlar içinden üniversitede eğitim görmek istediğin alana uygun olanları tercih edebilirsin.

Ayrıca Kanada’daki birçok lisede 11. ve 12. sınıf eğitimin için Uluslararası Bakalorya(IB) ya da Advanced Placement programlarını bulabilirsin.

Uluslararası Bakalorya Programı

Üniversite dersi niteliğinde bir eğitim alabileceğin Uluslararası Bakalorya programına katılmak istersen, eğitiminin sonunda normal diplomana ek olarak  Uluslararası Bakalorya Diploması’na da sahip olabilirsin.

Bu diploma ile yurt dışında birçok üniversiteye daha kolay giriş yapabilir, Türkiye’de ise birçok üniversiteden burslu eğitim alabilirsin.

6 Uluslararası Bakalorya (IB) konu grubu içinden birer derse ek olarak, Makale Yazımı (Extended Essay); Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)); ve Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) olmak üzere 3 zorunlu ders daha alabilirsin.

(Seçebileceğin her dersin Yüksek Seviye(High Level/HL) ve Standart Seviye(Standard Level/SL) dereceleri vardır. SL Fransızca ve HL Fransızca gibi…Buna göre seçtiğin derslerin 3 tanesini HL, 3 tanesini de SL olarak alabilirsin. Ayrıca 12.sınıfta seçtiğin her dersin sınavına katılabilirsin.)

Toplum, Aktivite ve Hizmet(Community, Activity and Service (CAS)), dersinde katılacağın toplumsal hizmet aktivitelerin ve okul kulübü,spor ya da sanat alanlarındaki faaliyetlerin değerlendirilir.

11.sınıfta alacağın Bilgi Teorisi(the Theory of Knowledge (TOK)) dersinde ise, makale okumayı ve derinlemesine araştırma yapmayı öğrenebilir, 12. sınıfta alacağın Makale Yazımı (Extended Essay) dersinde ise, öğrendiklerini kullanarak, seçtiğin bir konu üzerine 4000 kelimelik bir araştırma yazısı hazırlayabilirsin.

Advanced Placement Programı

Kanada’daki birçok lisede Advanced Placement dersleri de bulabilir ve 11. ve 12. sınıfta normal derslerin yerine Advanced Placement derslerinden kredi kazanabilirsin.

Sene sonunda aldığın her dersten de sınava girebilir, ancak her okulda farklı sayıda ya da farklı konular üzerine Advanced Placement dersleri bulabilirsin.

Bu programın özelliği olarak da, eğer ileride eğitim göreceğin üniversite Advanced Placement programını kabul ediyorsa, aldığın dersleri üniversite kredisi olarak da saydırabilirsin.

Bazı Kanada liselerinde derslere ek olarak Advanced Placement Capstone Diploması’na da sahip olabilirsin.

Advanced Placement Capstone Diploma’sını alabilmek için seçtiğin alanda 4 AP dersine ek olarak, 11.sınıfta AP Seminar, 12.sınıfta ise AP Research dersini görebilirsin.

AP Seminar dersinde makale, araştırma, edebi ve felsefi içerikli yazıları okumayı ve analiz etmeyi, yayın ya da konuşma izlemeyi ve dinlemeyi öğrenebilir; sonrasında farklı kaynaklardan öğrendiklerini sentezleyerek, kendi bakış açından bir makale yazabilir ve sunum yapabilirsin.

AP Research dersinde ise, bir önceki yıl gördüğün AP Seminar dersinde öğrendiklerinden yola çıkarak, kişisel ilgi alanına yönelik akademik bir başlık üzerine 4000 ya da 5000 kelimelik bir makale hazırlayıp, araştırmanın sözlü savunmasını sunabilirsin.

AP Seminar, AP Research ve seçtiğin alanlarda 4 AP dersi için 5 üzerinden en az 3 alarak da  Advanced Placement Capstone Diploması’nı almaya hak kazanabilirsin.

(Sadece AP Seminar ve  AP Research derslerine katılıp, 3’ün üzerinde not alarak da, Advanced Placement Capstone sertifikası alabilirsin.)

Eğitimini Alırken Nerede Konaklayabilirsin?

Eğer Kanada’da bir devlet lisesinde eğitim almayı planlıyorsan, okuluna yakın bir ailenin yanında, eğer özel bir lisede eğitim almayı planlıyorsan ister aile yanında istersen de okul yurdunda konaklayabilirsin.

Eğitim alabileceğin yüzlerce Kanada lisesi için birkaç örneği aşağıda bulabilir, daha detaylı bilgi için hemen bize ulaşabilirsin

Kanada Liseleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lise eğitimini yabancı dilde alacağın için, ilk gereken az da olsa belirli seviyede İngilizce’dir. Ancak yabancı dil konusunda eksiklerin olduğunu düşünüyorsan, gideceğin lisede derslerine ek olarak İngilizce eğitimi alabilir ya da bir dil okuluna kaydolarak İngilizce’ye sıfırdan bile başlayabilirsin. Yabancı dile ek olarak, son üç senelik not ortalaman ve kendini anlatan bir niyet mektubuyla, Kanada’da istediğin birçok liseye başvurabilirsin.
SLEP, ELTIS ya da TOEFL Junior sınavlarından birine katılarak İngilizce seviyeni belirleyebilirsin. Kanada’daki bazı liseler içinse, internet üzerinden bizim ayarlayabileceğimiz İngilizce mülakata katılabilirsin.
Başvuru tarihleri her okula göre değişiklik gösterebilir. Kanada’daki bazı liselerin kontenjanı hızla kapanabilirken, bazı okullar için – örneğin Kanada’daki devlet liseleri için- yerleştirilme süresini beklemen gerekebilir. Bu durumlara göre vize ve başvuru işlemlerini de hesaba katarak en az 8 ay öncesinden tüm hazırlıklarına başlaman senin için daha avantajlı olacaktır.
Eğitimine istediğin senede ya da dönemde başlayabilir, 6 aydan 4 yıla kadar istediğin sürece Kanada’da lise eğitimi alabilirsin.
Kanada’daki liselere sınavsız girebilirsin. Ancak özel alana yönelik eğitim veren liselerde, o okula özel bir yetenek sınavına ya da mülakata alınabilirsin. (Mülakatlara da internet üzerinden katılabilirsin.)
Eğer lise eğitiminin bir kısmını Türkiye’de bir kısmını da Kanada’da almayı düşünüyorsan, benzer içeriğe sahip dersleri bulunduğun yerdeki okulunun derslerine saydırabilirsin.
Kanada’da lise eğitimi 4 yıl sürer. Sadece Kanada’nın Quebec eyaletinde 3 yıl lise eğitimi alabilirsin.
Kararını verdiğin andan, eğitimini tamamlayıp döneceğin ana kadar, her konuda bizim yardımımıza başvurabilirsin. Bizim dışımızda birlikte çalıştığımız aracı kurumun desteğini de alabilir, Kanada’da senin için sağlayacakları özel akademik danışmandan ve vasiden her tür yardımı isteyebilirsin.
Kanada’da gitmek isteyeceğin özel liseyi de devlet lisesini de kendin seçebilirsin. Her iki türde de benzer bir eğitim sistemi görebilirsin. Farkı ise fiyat konusunda yaşayabilir, yurt konaklaması da sunabilen özel liseler için daha yüksek bir ücret ödeyebilirsin. (Kanada devlet liselerinde sadece aile yanında konaklayabilirken, özel liselerde aile ya da yurt konaklaması tercihi yapabilirsin.) Hem devlet liselerinde hem de özel liselerde okuluna yakın mesafede yaşayan bir aile yanında konaklayabilirken, bazı özel liselerin yurt imkanından da yararlanabilirsin.

Kanada Devlet & Özel Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler