Kanada’daki özel liselerden biri olan Lakefield College ile lise eğitimini Ontario eyaletinin Lakefield şehrinde alabilirsin.

Başlangıçta zorunlu derslerden, son senelerinde ise seçmeli derslerden oluşan eğitim programıyla seni üniversiteye hazırlamayı amaçlayan bu lisede eğitim alarak, “Ontario Lise Diploması”na sahip olabilirsin.

Ayrıca Lakefield College’ın 11. ve 12. sınıfında, İleri Düzey Yerleştirme Programı dersleri, yani Advanced Placement (AP) dersleri de görebilirsin.

Üniversite derslerine giriş niteliğinde olan bu dersleri almayı tercih edersen, her ders için ayrı bir sınava katılabilir ve ileride tercih edeceğin üniversite Advanced Placement (AP) Programını kabul ediyorsa, başarı gösterdiğin dersleri üniversitede kredi olarak saydırabilirsin.

(AP derslerine katılmadan da sınavlarına girebilir, ancak derslere katılarak sınavlarda başarıyı garantileyebilirsin.)

Tüm bunlar için Lakefield lisesinde,  Advanced Placement (AP) olarak Biyoloji, Kalkülüs,

Kimya, Bilgisayar Bilimi, İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Avrupa Tarihi, Fransızca ve Politika derslerini bulabilirsin.

“Ontario Lise Diploması”nı alabilmek içinse 18’i zorunlu 12’si seçmeli derslerden olmak üzere toplamda 30 krediyi tamamlamalı, 40 saat “Toplumsal Katılım Faaliyeti”ni (Evsiz barınağında yemek servisi yapabilir, okul, yardım kuruluşu ya da bağış organizasyonunda çalışabilirsin.) gerçekleştirmeli ve son olarak da Ontario Secondary School Literacy Test’e (Kanada’da lise öğrencilerinin okur yazarlığını belirtmek için yapılan, paragraf ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir testtir)katılabilirsin.

Lakefield College’ta lise eğitimin için 9.sınıfta İngilizce, Matematik Prensipleri, Fen, Coğrafya, Sağlıklı Yaşam ve Dış Mekan Aktiviteleri, Kariyer Çalışmaları ya da Yurttaşlık Bilgisi, Sanat (Müzik, Dans veya Görsel Sanatlar),Fransızca zorunlu derslerine ek olarak, Öğrenme Stratejileri, İşletme:Liderlik ve Çevre konularında online dersler alabilirsin.

10.sınıfta İngilizce, Kanada Tarihi, Fen, Kariyer Çalışmaları ya da Yurttaşlık Bilgisi (ikisi içinden 9.sınıfta almadığın dersi tercih edebilirsin.), Matematik Prensipleri ya da Matematiğin Temelleri derslerinden oluşan 5 zorunlu derse ek olarak, Coğrafya, Sağlıklı Aktif Yaşam, Bilgisayar Çalışmaları, Bilgisayar Bilimi, Temel Fransızca, İspanyolca, Müzik, Görsel Sanatlar, Dans, Drama, derslerinden 3 tanesini seçmeli ders olarak görebilirsin.

11.sınıfta İngilizce ve Matematik(Matematik dersin için Advanced Placement (AP) İngilizce, Fonksiyonlar, AP Fonksiyonlar ya da Fonksiyonlar ve Uygulamalar derslerinden birini seçebilir) zorunlu derslerine  ek olarak Amerikan Tarihi, Antropoloji, Psikoloji ve Sosyolojiye Giriş, Sağlıklı Aktif Yaşam, Kas Bilimi, Coğrafya, Kişisel Fitness ve Sağlık, Daha İyi Toplumlar İnşa Etme, İnşaat Teknolojisi, Çevresel Bilim, Temel Fransızca, İspanyolca, Müzik, Dans, Drama, Görsel Sanatlar, Kimya, AP Kimya, Fizik, Biyoloji, AP Biyoloji, Bilgisayar Bilimi, AP Bilgisayar Bilimi, Çevresel Bilim ve online olarak Amerikan Tarihi dersleri içinden 6 seçmeli derse katılabilirsin.

12.sınıfta zorunlu ders olarak sadece İngilizce ya da AP İngilizce dersine ek olarak, Dünya Tarihi, Dünya Meseleleri, Klasik Medeniyet, Hukuk, AP Politika, Yazma Sanatı, Temel Fransızca, AP Fransızca, İspanyolca, Müzik, Drama, Görsel Sanatlar, İleri Fonksiyonlar, Veri Yönetimi Matematiği, AP Veri Yönetimi, İleri Fonksiyonlar ile Kalkülüs/Vektörler, AP Kalkülüs, Fizik, Biyoloji, Kimya, AP Fizik, AP Biyoloji, AP Kimya, AP Bilgisayar Bilimi, Kişisel Fitness ve Sağlık…dersleri içinden 5 seçmeli derse katılabilirsin.

Kanada Lakefield College Lisesi Sana Neler Sunabilir?

Kayak, basketbol, saha hokeyi, hokey, kürek yarışı, ragbi, snowboard, futbol, voleybol… gibi takım oyunlarında grubun bir parçası olabilir, yelkenli, dans, koşu, fitness, binicilik, kayak, tırmanış, tenis, yoga gibi alanlarda spor yapabilir ya da mülakat grubu, model birleşmiş milletler, dramatik sanatlar, dans, konser bandosu, konser korosu, caz topluluğu, vokal, rock korosu, özel müzik dersleri içinden ilgilendiğin sanat/etkinlik alanına yönelebilirsin…

Diğer kanada Liseleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Alınabilecek Diğer Ülkeler

Bilmek İstediklerin