15-18 yaş aralığında bir lise öğrencisiysen, Amerika’da bir kültürel değişim programı tam sana göre…

Eğer İngilizce’yi konuşulduğu ülkede öğrenmek istiyor, ama bütçe konusunda biraz endişe taşıyorsan, Amerika kültürel değişim programlarını sakın kaçırma!

İngilizce öğrenirken, hem farklı bir kültürü tanıyabileceğin, hem de kendi kültürünü tanıtabileceğin bu program ile en fazla 1 yılını Amerika’da geçirebilirsin.

Kültürel Değişim Programı Nedir?

Özellikle J-1 vizesi alarak, 15-18 yaş aralığındaki öğrencilere en az bir dönem, en fazla da bir yıl süresince Amerika’daki bir devlet lisesinde eğitim alma hakkı tanıyan bu programlar, genellikle Kültürel Değişim Programı ismiyle anılır.

Normal lise değişim programlarından farkı ise alınan vize türü ve bütçesidir.

J-1 vizesi değişim programları için sunulan bir vize türüdür ve Amerika’ya yapılacak olan ilk ziyaretler için geçerlidir.

(Yani daha önceden bir F-1 veya J-1 vizesi başvurun ve buna bağlı olarak daha öncesine dayanan bir Amerika ziyaretin olmaması gerekir.)

Bu kültürel değişim programı sırasında genellikle okul başarına, kişisel özelliklerine ve yeteneklerine göre, devlet tarafından belirlenen bir liseye ve gönüllü aile yanına yerleştirilirsin.

Örneğin müziğe ilgin varsa, müzik eğitiminde uzmanlaşmış olan bir lisede eğitim görürken, evinde piyanosu bulunan bir gönüllü ailenin yanında konaklayabilirsin.

Kültürel değişim programlarının diğer lise değişim programlarından en önemli farkı ise, eğitimin sırasında bir gönüllü ailenin yanında kalacak olman.

Gönüllü aileler, farklı kültürlerden gelen öğrencileri hiçbir ücret talep etmeden, kendi istekleriyle evlerinde misafir eder.

Bu şekilde, Amerika kültürel değişim programın sırasında hiçbir konaklama ücreti ödemeden, bütçeni eğitim masrafların ve cep harçlığına ayırabilirsin.

Kültürel Değişim Programın Sırasında Lise Eğitimi Alabilirsin

15-18 yaş aralığındaki lise öğrencileri için sunulan bu kültürel değişim programı sırasında en az bir dönem, en fazla da bir akademik yıl süresince lise eğitimini Amerika’da görebilirsin.

Bizim tavsiyemizi öğrenmek istersen, kültürel değişim programlarına 9. ya da 10. sınıfta katılarak, Türkiye’deki derslerinle daha kolay uyum sağlayabilirsin.

Çünkü Amerika’daki liselerde ilk iki sene Türkiye’deki gibi Matematik, Tarih, Coğrafya, Fen gibi zorunlu dersler ağırlıktayken, son iki seneye doğru, öğrencilerin üniversitede eğitim almak isteyeceği bölüme yönelik seçmeli dersler ağırlık kazanır.

Örneğin ileride mühendislik okumayı planlayan bir öğrenci son iki senesinde Matematik ve Fen derslerine ağırlık veririken, Tarih, Coğrafya ya da Sanat derslerine katılmayabilir.

Tam tersi bir durum ise ileride grafik tasarım eğitimi almak isteyen bir öğrenci için geçerlidir. Fen, Tarih ve bir kısım Matematik dersleri yerine, son iki senesinde Çizim, Sanat Tarihi, Görsel Tasarım gibi dersler üzerinden lise eğitimini tamamlayabilir.

Bu nedenle Türkiye’dekine benzer bir müfredatı sunan 9. ve 10. sınıfta bir kültürel değişim programına katılmayı tercih edersen, iki ülke arasında uyum sağlayabilirsin.

Ayrıca eğitimin sırasında İngilizce seviyeni daha ileri taşıyabilir, hem okulunda hem de aile yanında yabancı dilini daha fazla geliştirebilir ve takıldığın konularda çevrenden yardım görebilirsin.

Derslerinin dışında birçok okul aktivitesine ya da spor takımlarına da katılabilir, böylece okul hayatında daha fazla sosyalleşebilirsin.

Aile Yanında Amerikan Kültürüne Dahil Olabilirsin

Adı üzerinde bir kültürel değişim programı olan bu ziyaretin sırasında, gönüllü ailenin bir ferdi olabilirsin.

Yeni ailen seni ve kültürünü tanımaya çalışırken, sen de onların yaşam tarzını deneyimleyebilirsin.

Ailenle birlikte hafta sonları vakit geçirebilir, gezilere gidebilir, okula ulaşımını ailen sağlayabilir, ev içindeki görev paylaşımına dahil olabilir ve bunlar gibi birçok paylaşımla Amerikan kültürünü yakından tanıyabilirsin.

Normal bir lise değişim programında, belirli bir ücret karşılığında aile yanında konaklarken, evin sadece bir odasını kullanabilir ve güvenlik konuları dışında ailene karşı fazla sorumluluk taşımayabilirsin.

Kültürel değişim programlarında ise, kendi istekleri üzerine seni evinde ağırlayan aileler, seninle daha fazla vakit geçirmek, kendi kültürlerini tanıtırken, senin kültürünü de öğrenmek isterler.

Kültürel Değişim Programı Hakkında Merak Edebileceklerin

Öncelikle Amerika’da bir kültürel değişim programına belirli seviyede İngilizce bilerek katılabilirsin.

Yabancı bir ülkede, yabancı bir ailnin yanında, yabancı bir dille eğitim alırken takılabileceğin konularda ise çevrenden, ailenden, okul arkadaşlarından, öğretmenlerinden ve program yetkililerinden fazlasıyla yardım görebilirsin.

Fazla yabancılık çekmemen ve kendini evinde gibi güvende hissetmen için, genellikle Amerika’nın büyük şehirleri yerine daha sakin bir yaşam sürülen şehirlerinde lise eğitimi alabilirsin.

Böylelikle yaşayacağın çevrede daha fazla ilgi görebilirsin.

Tercihine göre çocuklu bir ailenin yanında, hiç çocuğu olmayan ya da yetişkin çocukları olup aynı evde yaşamayan bir ailenin yanında veya tek ebeveynli bir evde konaklayabilirsin.

Kültürel değişim programı için daha az nüfuslu bir şehir ya da kasabayı ziyaret edersen, okulunun tek yabancı öğrencisi olabilir ve buna bağlı olarak da tüm ilgiyi üzerine çekebilirsin.

Sosyalleşebilmen ve Amerikan kültürünü daha iyi deneyimleyebilmen için okulundaki sanat ve spor kulüplerine katılabilirsin.

Böylece kısa zamanda çok daha fazla şey yaşayabilir, yabancı dil, kültür ve eğitim açısından maksimum fayda sağlayabilirsin.

Evine döndüğünde ise, daha deneyimli ve daha özgüvenli, yepyeni bir sen olabilirsin.

Her anlamda sana çok katkı sağlayacak olan kültürel değişim programları konusunda daha fazla bilgi almak istersen de hemen bize ulaşabilirsin.  https://www.gowest.com.tr/iletisim/