Puanının yettiği ya da şans eseri kazandığın bir bölümde okumak için emek harcamak yerine, üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimini yurt dışında alarak, hayallerine koşabilir ve gençlik enerjini ileride severek yapacağın meslek için harcayabilirsin…

Üniversite Eğitimini Yurt Dışında Almanın Avantajlarını Yaşayabilirsin

Yurt dışında üniversite ya da yüksek lisans eğitimi alarak, yabancı dilini ve dünya görüşünü geliştirebilir, teoriden çok uygulamaya dayalı bir eğitim alabilir, eğitimin sırasında ya da sonrasında yine yurt dışında staj veya iş deneyimi kazanabilir ve dünyanın pek çok ülkesinde geçerli bir diplomaya sahip olarak, meslek hayatına rahatlıkla atılabilirsin.

Üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimini yurt dışında alma fikri sende heyecan uyandırdıysa; daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsin…

Yurt Dışında Üniversite Eğitimini İngilizce Alabilirsin

Yurt dışında tercih edebileceğin birçok ülkede üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimini İngilizce alabilirsin.

Almanya ve İtalya gibi ülkelerde ise ağırlıklı olarak kendi dillerinde eğitim alabilirken, İngilizce eğitim alabileceğin bölümler de bulabilirsin.

(Yurt dışında üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimin için Polonya veya Macaristan’ı tercih edersen, İngilizce eğitim alabileceğin bölümlere daha hesaplı bir alternatif olarak, Polonya’da Lehçe, Macaristan’da ise Macarca üniversite eğitimi alabilirsin.)

Yurt dışında üniversite eğitimin için yeterli derecede İngilizce biliyorsan, yabancı dil seviyeni bir IELTS ya da TOEFL puanıyla belirtebilir;  yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan, gideceğin üniversitede hazırlık eğitimi alabilirsin.

Hazırlık eğitiminden daha hesaplı bir alternatif olarak da, gideceğin ülkede ya da başka bir ülkeyi ziyaret ederek, İngilizce öğrenebileceğin bir dil okuluna kaydolabilirsin.

Yurt Dışında İstediğin Üniversite’ye Sınavsız Girebilirsin

YÖK’ün 16.06.2016 tarihli kararına göre, dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan istediğin üniversiteye LYS veya YGS sınavlarına katılmadan giriş yapabilirsin.

İlk 1000’in içinde yer almayan üniversiteler içinse, YÖK ‘ün düzenlediği (LYS-YGS) sınavlara katılıp,  belirli seviyede bir puanla başvuruda bulunabilirsin.

Hangi alanda okumak istediğine karar  verdikten sonra, üniversite eğitimi için lise diploman ve not ortalamanla (eğer sanatla ilgili bir bölümü düşünüyorsan hazırlayacağın portfolyo ile), yüksek lisans/master eğitimi içinse, sadece üniversite not ortalamanla yurt dışında istediğin okula başvurabilirsin…

Yurt Dışındaki bir Üniversitede Tıp Eğitimi Almak için…

Eğer yurt dışında tıp eğitimi almayı planlıyorsan, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılarak, kendi  alanında ilk 40 BİN öğrenci arasında yer alıp, Türkiye’de sınavı kazandıktan sonra yurt dışında istediğin üniversiteye giriş yapabilirsin.

Yurt Dışındaki bir Üniversitede Hukuk Eğitimi Almak için…

Eğer yurt dışında hukuk eğitimi almayı planlıyorsan, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılarak, kendi  alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında yer almalısın.

Yurt Dışındaki bir Üniversitede Mimarlık Eğitimi Almak için…

Eğer yurt dışında mimarlık eğitimi almayı planlıyorsan, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılarak, kendi  alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında yer almalısın.

Yurt Dışındaki bir Üniversitede Mühendislik Eğitimi Almak için…

Eğer yurt dışında mühendislik eğitimi almayı planlıyorsan, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılarak, kendi  alanında ilk 240 BİN öğrenci arasında yer almalısın. Böylelikle yurt dışında eğitim aldığın okulla Türkiye arasında denklik sağlayabilirsin.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi için Gitmek İstediğin Ülkeye Karar Vermen Yeterli

Hangi ülkede eğitim alabileceğin konusuna gelirsek, Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Polonya, Macaristan, Almanya ve İtalya seçenekleri arasından, eğitim sistemi ve maliyeti sana uygun olan ülkeyi seçebilirsin.

Amerika’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Eğer Amerika’yı tercih edersen, eğitimini 2 yıllık üniversite olarak kabul edilen bir kolejde (community college) ya da 4 yıllık bir üniversitede alabilirsin. Kabul şartlarının rahatlığı ve bütçe açısından daha uygun olması nedeniyle eğitimine bir kolejde başlayarak, 3. ve 4.sınıfta 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsin.

Amerika’da master eğitimi alabilmek için ise, üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir; yeterli not ortalamasına sahip değilsen, genellikle 10-30 hafta arası süren bir pre-master programlarına da katılabilirsin.

Kanada’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Kanada’yı tercih edersen, hem üniversite hem de master eğitimin için Amerika ile hemen hemen aynı sistemle, ancak Amerika’dan daha hesaplı bir eğitim alabilirsin.

İngiltere’de Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

İngiltere’yi tercih edersen, yabancı öğrencilerden istenilen kısa süreli bir hazırlık eğitimi sonrasında, istediğin bölümde okumak için bir üniversiteye başvurabilirsin. (Daha detaylı anlatım için İngiltere’de Üniversite sayfamızı inceleyebilirsin)

İngiltere’de master eğitimi alabilmen için ise, Amerika ve Kanada’daki gibi, üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir; yeterli not ortalamasına sahip değilsen, bir pre-master programlarına katılabilirsin.

Avustralya’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

İngiltere ile benzer sisteme sahip olan Avustralya’da ise sadece lise diploman ve not ortalamanla birlikte istediğin üniversiteye giriş yapabilir ve İngiltere’den daha hesaplı eğitim alabilirsin. (Daha detaylı bilgi almak için Avustralya’da Üniversite sayfamızı inceleyebilirsin.)

Polonya veya Macaristan’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Türkiye’ye yakınlığı, yaşam ve eğitim şartlarının rahatlığı açısından, aynı zamanda birer Avrupa Birliği üyesi olan Polonya ya da Macaristan’ı da üniversite eğitimin için tercih edebilirsin.

Eğitimini bu ülkelerden birinde alarak; (yaşam giderlerinle birlikte) Türkiye’deki bir vakıf üniversitesine ayıracağın bütçeden daha azını harcayabilir, bazı okullarda çift diplomayla mezun olabilir, üniversite eğitimini 3, master eğitimini 1 yılda tamamlayabilir ve Türkiye ile tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tanınan bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bu arada İngilizce’nin yanı sıra, eğitim dili olarak Polonya’da Lehçe’yi ve Macaristan’da Macarca’yı tercih edersen, eğitim giderlerini fazlasıyla azaltabilirsin.

Almanya’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Türkiye’deki sınav sonucuna ve tercihine göre bir üniversiteye yerleştirilebileceğin Almanya’da ise(Bu durum sadece Almanya için geçerlidir. Yani Almanya’da eğitim alabilmen için istediğin bölüme önceden Türkiye’de yerleştirilmiş olman gerekir.) devlet üniversitelerinde hesaplı bir eğitim alabilirsin.

İtalya’da Üniversite ya da Yüksek Lisans/Master Eğitimi

Dilini önceden bildiğin ya da kariyer hedeflerin için İtalya’da üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimini tercih edebilirsin.

İtalya’da üniversite ya da yüksek lisans/master eğitimini İngilizce alabilir(Bunun için yabancı dil seviyeni IELTS ya da TOEFL sınavlarına katılarak belirtebilirsin.), ancak bazı okullarda İtalyanca eğitim görebilirsin.

(Bunun için İtalya’daki çoğu üniversitede İtalyanca dersleri alabilir ya da öncesinde bir dil okuluna kaydolabilirsin.)

Yabancı dil gerekliliğinin dışında her ülkenin kendi eğitim koşullarını yerine getirerek, tercih edeceğin ülkede üniversite eğitimi alabilirsin.

Parlak bir kariyer için üniversite/master eğitimini yurt dışında almaya karar verdiysen, gidebileceğin ülkeleri aşağıda daha yakından tanıyabilir, ya da eğitim sistemi, okul, konaklama, fiyat…gibi  konular için hemen bize ulaşabilirsin

Ülkeler

Giden Bilir

Bilmek İstediklerin