“ÇOK ÇOK ÖNEMLİ NOT

YÖK’ün, üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler ve yabancı üniversitelerin denkliği konusunda, 16.06.2016 tarihli  kararına göre; 

Yurt dışında alacağın üniversite eğitimin için Türkiye’den denklik almak istiyorsan;  eğitime başlayacağın yıl YÖK ‘ün düzenlediği (LYS-YGS) sınavlara katılman  ve belirli seviyede bir puan alman gerekmektedir.  

Ancak sınav ya da puan engellerine takılmadan, yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlıyorsan; dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan üniversiteden birini tercih edebilirsin…(Yani ilk 1000’in içinde yer alan üniversitelerden birini tercih edersen YÖK sınavlarına katılmana gerek kalmadan Türkiye’den denklik alabilirsin.) 

Bunların dışında ilk 1000’in dışında yer alan bir üniversitede tıp eğitimi almayı düşünüyorsan ÖSYM tarafından yapılan sınavlar sonucunda  kendi  alanında ilk 40 BİN öğrenci arasında; hukuk eğitimi için kendi alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında; mimarlık eğitimi için kendi alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında; mühendislik eğitimi içinse kendi alanında ilk 240 BİN öğrenci arasında olman gerekir…

Tüm anlatılanlar kafanda sorular yarattıysa hemen bizi arayabilir;  aklına yattıysa da sitemizde dolanmaya devam edebilirsin…

Sınav ya da puan engeline takılmadan istediğin bölümde okuyabilmek ve ileride hayal ettiğin mesleği yapabilmek için, üniversite ya da master eğitimini yurt dışında alabilirsin.

Böylece, yabancı dilini ve dünya görüşünü geliştirebilmek, teoriden çok uygulamaya dayalı bir eğitim alabilmek, alanında staj ya da iş deneyimi kazanabilmek, dünyanın pek çok ülkesinde geçerli bir diploma ile mezun olabilmek gibi birçok avantaja sahip olabilirsin.

Hangi alanda okumak istediğine karar  verdikten sonra, üniversite eğitimi için lise diploman ve not ortalamanla (eğer sanatla ilgili bir bölümü düşünüyorsan hazırlayacağın portfolyo ile), master eğitimi için ise sadece üniversite not ortalamanla, yurt dışında istediğin okula başvurabilirsin

Yurt dışında üniversite ya da master eğitimi için yapman gerekenleri merak ediyorsan, sana adım adım yol gösterebilecek bu yazıyı okumaya devam edebilirsin.

Öncelikle yurt dışında üniversite/master denildiğinde aklına ilk gelen soru hangi dilde eğitim alabileceğin ise,  üniversite ya da master eğitimini İngilizce görebilirsin.

Yeterli derecede İngilizce biliyorsan, bulunduğun seviyeyi bir IELTS ya da TOEFL puanıyla belirtebilir;  yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan, gideceğin üniversitede hazırlık eğitimi alabilirsin.

Hazırlık eğitimine farklı ve hesaplı bir alternatif olarak da gideceğin ülkede ya da başka bir ülkeyi ziyaret ederek, İngilizce öğrenebileceğin bir dil okuluna kaydolabilirsin.

Hangi ülkede eğitim alabileceğin konusuna gelirsek, Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Polonya, Macaristan ve Almanya seçenekleri arasından, eğitim sistemi ve maliyeti sana uygun olan ülkeyi seçebilirsin.

Eğer Amerika’yı tercih edersen, eğitimini 2 yıllık üniversite olarak kabul edilen bir kolejde (community college) ya da 4 yıllık bir üniversitede alabilirsin. Kabul şartlarının rahatlığı ve bütçe açısından daha uygun olması nedeniyle eğitimine bir kolejde başlayıp, 3. ve 4.sınıf için 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsin.

Amerika’da master eğitimi alabilmek için ise, üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir; yeterli not ortalamasına sahip değilsen, genellikle 10-30 hafta arası süren bir pre-master programlarına katılabilirsin.

Kanada’yı tercih edersen, hem üniversite hem de master eğitimin için Amerika ile hemen hemen aynı sistemle, ancak Amerika’dan daha hesaplı bir eğitim alabilirsin.

İngiltere’yi tercih edersen, yabancı öğrencilerden istenilen kısa süreli bir hazırlık eğitimi sonrasında, istediğin bölümde okumak için bir üniversiteye başvurabilirsin. (Daha detaylı anlatım için İngiltere’de Üniversite sayfamızı inceleyebilirsin)

İngiltere’de master eğitimi alabilmen için ise, Amerika ve Kanada’daki gibi, üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir; yeterli not ortalamasına sahip değilsen, bir pre-master programlarına katılabilirsin.

İngiltere ile benzer sisteme sahip olan Avustralya’da da sadece lise diploman ve not ortalamanla birlikte istediğin üniversiteye giriş yapabilir ve İngiltere’den daha hesaplı eğitim alabilirsin. (Daha detaylı bilgi almak için Avustralya’da Üniversite sayfamızı inceleyebilirsin.)

Türkiye’ye yakınlığı, yaşam ve eğitim şartlarının rahatlığı açısından ise, aynı zamanda birer Avrupa Birliği üyesi olan Polonya ya da Macaristan’ı tercih edebilirsin.

Eğitimini bu ülkelerden birinde alarak; (yaşam giderlerinle birlikte) Türkiye’deki bir vakıf üniversitesine ayıracağın bütçeden daha azını harcayabilir, bazı okullarda çift diplomayla mezun olabilir, üniversite eğitimini 3, master eğitimini 1 yılda tamamlayabilir ve Türkiye ile birlikte tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tanınan bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bu arada İngilizce’nin yanı sıra, eğitim dili olarak Polonya’da Lehçe’yi ve Macaristan’da Macarca’yı tercih edersen, eğitim giderlerini fazlasıyla azaltabilirsin.

Türkiye’deki sınav sonucuna ve tercihine göre bir üniversiteye yerleştirilebileceğin Almanya’da ise(Bu durum sadece Almanya için geçerlidir. Yani Almanya’da eğitim alabilmen için istediğin bölüme önceden Türkiye’de yerleştirilmiş olman gerekir.) devlet üniversitelerinde hesaplı bir eğitim alabilirsin.

Parlak bir kariyer için üniversite/master eğitimini yurt dışında almaya karar verdiysen, gidebileceğin ülkeleri aşağıda inceleyebilir ya da eğitim sistemi, okul, konaklama ve fiyat konuları için hemen bize ulaşabilirsin

Ülkeler

Giden Bilir

Bilmek İstediklerin