“ÇOK ÇOK ÖNEMLİ NOT; YÖK’ün, üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler ve yabancı üniversitelerin denkliği konusunda, 16.06.2016 tarihli  kararına göre; 

Yurt dışında alacağın üniversite eğitimin için Türkiye’den denklik almak istiyorsan;  eğitime başlayacağın yıl YÖK ‘ün düzenlediği (LYS-YGS) sınavlara katılman  ve belirli seviyede bir puan alman gerekmektedir.

Ancak sınav ya da puan engellerine takılmadan, yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlıyorsan; dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan üniversiteden birini tercih edebilirsin…(Yani ilk 1000’in içinde yer alan üniversitelerden birini tercih edersen YÖK sınavlarına katılmana gerek kalmadan Türkiye’den denklik alabilirsin.) 

Bunların dışında ilk 1000’in dışında yer alan bir üniversitede tıp eğitimi almayı düşünüyorsan ÖSYM tarafından yapılan sınavlar sonucunda  kendi  alanında ilk 40 BİN öğrenci arasında; hukuk eğitimi için kendi alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında; mimarlık eğitimi için kendi alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında; mühendislik eğitimi içinse kendi alanında ilk 240 BİN öğrenci arasında olman gerekir…

Tüm anlatılanlar kafanda sorular yarattıysa hemen bizi arayabilir;  aklına yattıysa da sitemizde dolanmaya devam edebilirsin…”

Eğer hayalin gerçekten istediğin mesleğe sahip olmaksa, üniversite için lise diploman ve not ortalamanla; master için ise sadece üniversite not ortalamanla Macaristan’da üniversite eğitimi alabilirsin.

Üstelik bunu Türkiye’ye eş, hatta daha düşük maliyetlere yapabilir, böylece istediğin ünversitenin istediğin bölümünde okuyabilirsin.

Eğer yeterli derecede İngilizce bilmiyorsan, gideceğin üniversitede hazırlık eğitimi alabilir, ya da daha hesaplı bir alternatif olarak farklı bir ülkede dil okuluna kaydolabilirsin.

Ayrıca, üniversite eğitimini Macaristan’da alarak, eğitim olanakları ve rahat yaşam koşullarına ek olarak, farklı avantajlara da sahip olabilirsin.

Örneğin Macaristan, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olduğu için, mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bazı okullarda sunulan çift diploma programlarına ya da farkı bir Avrupa ülkesinde tek sömestir  eğitim alabileceğin Erasmus programına katılabilirsin.

Mühendislik ya da tıp gibi alanlar haricinde üniversite eğitimini 3 yılda, master eğitimini 2 yılda tamamlayıp, zamandan yapabileceğin tasarrufu bütçene de yansıtabilirsin.

Mezuniyetin sonunda Macaristan’da 1 yıl süresince oturma ve çalışma iznine sahip olabilir ve bu Avrupa ülkesinde kazanacağın deneyimle, kendine çok şey katabilirsin.

Üniversite ya da master eğitimini Macaristan’da alma fikri aklına yattıysa, tercih edebileceğin onlarca Macaristan üniversitesine aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da eğitim sistemi, üniversiteler, konaklama imkanları ve fiyatlar konularında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

Macaristan Üniversiteleri

Diğer Ülkeler