“ÇOK ÇOK ÖNEMLİ NOT;

YÖK’ün, üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler ve yabancı üniversitelerin denkliği konusunda, 16.06.2016 tarihli  kararına göre;

Yurt dışında alacağın üniversite eğitimin için Türkiye’den denklik almak istiyorsan;  eğitime başlayacağın yıl YÖK ‘ün düzenlediği (LYS-YGS) sınavlara katılman  ve belirli seviyede bir puan alman gerekmektedir.

Ancak sınav ya da puan engellerine takılmadan, yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlıyorsan; dünya sıralamasında ilk 1000’in içinde yer alan üniversiteden birini tercih edebilirsin…(Yani ilk 1000’in içinde yer alan üniversitelerden birini tercih edersen YÖK sınavlarına katılmana gerek kalmadan Türkiye’den denklik alabilirsin.)

Bunların dışında ilk 1000’in dışında yer alan bir üniversitede tıp eğitimi almayı düşünüyorsan ÖSYM tarafından yapılan sınavlar sonucunda  kendi  alanında ilk 40 BİN öğrenci arasında; hukuk eğitimi için kendi alanında ilk 150 BİN öğrenci arasında; mimarlık eğitimi için kendi alanında ilk 200 BİN öğrenci arasında; mühendislik eğitimi içinse kendi alanında ilk 240 BİN öğrenci arasında olman gerekir…

Tüm anlatılanlar kafanda sorular yarattıysa hemen bizi arayabilir;  aklına yattıysa da sitemizde dolanmaya devam edebilirsin…

Sınav puanının yettiği bölüm için değil, hayalini kurduğun meslek için üniversite planları yapıyorsan, eğitimini Polonya’da alabilirsin…

Ve hayallerin yanı sıra gerçeklerden de bahsedersek, bunu Türkiye’ye eş, hatta daha düşük maliyetlere bile başarabilirsin.

Üniversite eğitimi için lise diploman ve not ortalamanla, master eğitimi için ise sadece üniversite not ortalamanla istediğin okula başvurabilir, üstelik eğitimini İngilizce alabilirsin.

Yabancı dil konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorsan, üniversitende İngilizce hazırlık eğitimi görebilir ya da daha hesaplı bir alternatif olarak farklı bir ülkede dil okuluna kaydolabilirsin.

Ayrıca, Polonya üniversitelerinde eğitimini lehçe alarak, giderlerini daha da azaltabilirsin.

Yaşam ve eğitim koşullarının kolaylığına ek olarak, üniversite eğitimini Polonya’da almanın birçok avantajına sahip olabilirsin.

Örneğin Polonya, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olduğu için, mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de tüm Avrupa ülkelerinde geçerli bir diplomaya sahip olabilirsin.

Bazı okullarda sunulan çift diploma programlarına ya da farkı bir Avrupa ülkesinde tek sömestir  eğitim alabileceğin Erasmus programına katılabilirsin.

Mühendislik ya da tıp gibi alanlar haricinde üniversite eğitimini 3 yılda, master eğitimini 1,5 yılda tamamlayarak zamandan yapabileceğin tasarrufu, bütçene de yansıtabilirsin.

Mezuniyetin sonunda Polonya’da 1 yıl süresince oturma ve çalışma iznine sahip olabilir ve bu Avrupa ülkesinde kazanacağın deneyimle, kendine çok şey katabilirsin.

Harika fırsatlarından yararlanabileceğin yüzlerce Polonya üniversitesine aşağıda birkaç örnek bulabilir ya da aşağıda yer alanların dışında farklı Polonya üniversiteleri, eğitim sistemi, konaklama imkanları ve fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsin

Polonya Üniversiteleri

Diğer Ülkeler